Głównym celem zaproszenia wystosowanego przez Komisję Europejską jest wyłonienie potencjalnych beneficjentów, którzy podejmą się zadania wdrażania samodzielnych i spójnych zestawów działań informacyjnych dotyczących polityki spójności Unii Europejskiej.
Beneficjenci otrzymają wsparcie na tworzenie i rozpowszechnianie wszelkich materiałów i treści związanych z polityką spójności UE, przy poszanowaniu ich całkowitej niezależności redakcyjnej.
Cele szczegółowe zaproszenia obejmują:
- promowanie i ułatwianie lepszego zrozumienia roli polityki spójności we wspieraniu wszystkich regionów UE;
- zwiększanie wiedzy na temat projektów finansowanych przez UE – w szczególności za pośrednictwem polityki spójności – oraz ich wpływu na życie mieszkańców;
- upowszechnianie informacji i zachęcanie do otwartego dialogu na temat polityki spójności, jej rezultatów, jej roli w realizowaniu priorytetów politycznych UE oraz jej przyszłości;
- zachęcanie do uczestnictwa obywatelskiego w sprawach związanych z polityką spójności oraz ułatwianie udziału obywateli w wyznaczaniu priorytetów na przyszłość tej polityki.
Co powinien zawierać wniosek?
W składanych wnioskach powinna zostać ujęta ilustracja i ocena roli polityki spójności w realizowaniu priorytetów politycznych Komisji Europejskiej i podejmowaniu obecnych oraz przyszłych wyzwań dla UE, jej państw członkowskich, regionów i na poziomie lokalnym. Bardziej szczegółowo powinny one odnosić się do wkładu polityki spójności w:
- pobudzanie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji na poziomie regionalnym i krajowym oraz poprawę jakości życia obywateli;
- pomoc w realizacji najważniejszych priorytetów UE i państw członkowskich, do których oprócz tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego zaliczają się między innymi przeciwdziałanie zmianie klimatu, ochrona środowiska, pobudzanie badań naukowych i innowacji;
- zwiększanie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w UE przy jednoczesnym ograniczaniu różnic między państwami i regionami UE oraz różnic w obrębie państw i regionów;
- pomoc regionom w czerpaniu korzyści z globalizacji przez znajdowanie nisz w światowej gospodarce;
- wzmacnianie europejskiego projektu, jako że polityka spójności służy bezpośrednio obywatelom UE.
Narzędzia i działania wchodzące w zakres projektów powinny być ze sobą połączone i charakteryzować się przejrzystą koncepcją oraz jasno określonymi wynikami do osiągnięcia. W zamierzeniu planowane przez wnioskodawców działania powinny opierać się na podejściu regionalnym oraz wywierać znaczący wpływ, który będzie możliwy do zmierzenia przy użyciu odpowiednich wskaźników.
Wnioski będą oceniane w oparciu o cztery podstawowe kryteria:
- Adekwatność i przyczynianie się zastosowanego środka do spełnienia celów niniejszego zaproszenia:
– adekwatność celów wniosku w stosunku do celów zaproszenia,
– adekwatność rodzajów zastosowanych działań w odniesieniu do regionów,
– innowacyjny charakter projektu względem otoczenia komunikacyjnego,
– analiza środka informacyjnego w odniesieniu do docelowych odbiorców,
– wartość dodana w stosunku do istniejących inicjatyw w regionach Europy. - Zasięg i skuteczność środka:
– konkretne, osiągalne i możliwe do zmierzenia cele,
– możliwość maksymalizacji dotarcia do docelowych odbiorców na poziomie lokalnym, regionalnym, multiregionalnym i krajowym,
– skuteczność proponowanych metodologii służących osiągnięciu celu niniejszego zaproszenia,
– planowana reklama działań oraz metody rozpowszechniania wyników,
– środki monitorowania postępów,
– metodologia oceny ex post
– możliwość kontynuowania projektu poza wnioskowanym okresem wsparcia UE. - Efektywność środka:
– opłacalność pod względem proponowanych zasobów – z uwzględnieniem oczekiwanych kosztów i wyników. - Organizacja zespołu projektu i jakość zarządzania projektem:
– jakość proponowanych mechanizmów koordynacji, systemów kontroli jakości i rozwiązania zarządzania ryzykiem,
– jakość podziału zadań względem realizacji działań proponowanego środka informacyjnego.
Kto może złożyć wniosek?
Kwalifikującymi się wnioskodawcami (głównymi i współwnioskodawcami, jak również podmiotami powiązanymi) muszą być podmioty prawne, które posiadają siedzibę i zostały zarejestrowane w państwie członkowskim UE. Przykładami kwalifikujących się wnioskodawców są:
- organizacje medialne/agencje informacyjne (telewizja, radio, prasa, media internetowe, nowe media, połączenie różnych mediów);
- organizacje non-profit;
- uniwersytety i instytucje edukacyjne;
- ośrodki badań naukowych i ośrodki analityczne;
- organy publiczne (krajowe, regionalne i lokalne) niekwalifikujące się jako instytucje zarządzające.
Osoby fizyczne, jak również podmioty ustanowione wyłącznie w celu realizacji projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, nie są kwalifikującymi się wnioskodawcami.
Ponadto wnioskodawca (główny i współwnioskodawcy) oraz podmioty powiązane muszą podpisać oświadczenie potwierdzające, że nie znajdują się w żadnej z sytuacji, o których mowa w art. 106 ust. 1 i art. 107 rozporządzenia finansowego (dotyczących odpowiednio wykluczenia i odrzucenia z postępowania).
Wnioskodawca (główny i współwnioskodawcy) musi posiadać zdolności operacyjne oraz stabilne i wystarczające źródła finansowania w celu utrzymania swojej działalności w okresie realizacji projektu lub w roku, na który dotacja jest przyznana, oraz w celu uczestniczenia w finansowaniu projektu.
Budżet i harmonogram
Ogólny budżet przewidziany na współfinansowanie środków informacyjnych objętych niniejszym zaproszeniem szacuje się na 4 000 000 EUR. Kwota dotacji wyniesie co najmniej 70 000 EUR i maksymalnie 500 000 EUR. Dotacja UE zostanie udzielona w formie zwrotu maksymalnie 80% rzeczywistych kosztów kwalifikowalnych działania. Wnioskodawcy muszą zagwarantować współfinansowanie pozostałej kwoty z własnych zasobów.
Wnioski o dotacje należy złożyć do 16 października 2017 roku.
Ogłoszenie wyników naboru powinno nastąpić najpóźniej w styczniu 2018 roku. Natomiast na luty 2018 r. planowane jest podpisanie umów o udzielenie dotacji z projektodawcami.
Orientacyjny czas trwania działań powinien wynieść 12 miesięcy (od 1 lutego 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.).
Formularze wniosku oraz dodatkowe informacje na temat niniejszego zaproszenia można znaleźć w wytycznych dla wnioskodawców pod adresem: http://http://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/funding-opportunities/calls-for-proposal/
Wnioski muszą spełniać wymogi określone we wspomnianych wyżej wytycznych dla wnioskodawców.