Sieć EUROPE DIRECT

W 2005 roku w krajach Unii Europejskiej rozpoczęła działalność sieć informacyjna EUROPE DIRECT, zarządzana przez Komisję Europejską. W jej skład wchodzą Punkty EUROPE DIRECT oraz Centra Dokumentacji Europejskiej. Dodatkowo, dzwoniąc pod numer: 00800 6 7 8 9 10 11, dostępny bez opłat z każdego kraju członkowskiego (informacje są udzielane nieodpłatnie, większość połączeń również jest bezpłatna, niektórzy operatorzy, hotele lub aparaty w budkach telefonicznych mogą naliczać opłaty), można się połączyć ze specjalną infolinią, której pracownicy odpowiadają na pytania dotyczące UE.

01 ED V POS

Infolinia EUROPE DIRECT udziela odpowiedzi także na pytania zadane bezpośrednio drogą elektroniczną, jak również poprzez interaktywny serwis internetowy w czasie rzeczywistym dla internautów odwiedzających stronę EUROPA. Więcej na temat tego serwisu można się dowiedzieć na stronie www.europedirect.europa.eu.

Każdy może przyjść, zadzwonić, czy napisać do EUROPE DIRECT, aby zadać pytanie, zasięgnąć rady lub wyrazić swoją opinię na temat Unii. Organizowane są także różnorodne debaty, szkolenia i konkursy, a konsultanci EUROPE DIRECT są obecni, odpowiadając na pytania i rozdając publikacje, podczas targów pracy, szkoleń, czy lokalnych uroczystości.

Prowadzą także „lekcje europejskie” i warsztaty, dbając o to, aby wiedza o UE dotarła do wszystkich potrzebujących, a także, aby „informacja zwrotna”, czyli uwagi i opinie, trafiły do podejmujących decyzje.

Punkty są prowadzone przez różnego rodzaju instytucje. W Polsce są to uczelnie wyższe, izby rolnicze, organizacje pozarządowe i samorządy.

Aby uzyskać dotacje na ten cel, musiały one odpowiedzieć na organizowane przez Komisję Europejską zaproszenie do składania wniosków.