Współpraca UE-Japonia w edukacji, kulturze i sporcie

Końca dobiega trzeci dialog polityczny UE z Japonią na temat edukacji, kultury i sportu. Obie strony uznają znaczenie wzajemnej współpracy jako nośnika wymiany najlepszych praktyk, podejść pedagogicznych oraz strategii rozwoju polityki i innowacji w tych obszarach.

Współpraca UE-Japonia w edukacji, kulturze i sporcie

Trzeciemu dialogowi w Tokio przewodniczyli wspólnie komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Iliana Ivanova oraz japoński minister edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii Masahito Moriyama.

Obie strony zgodziły się co do korzyści płynących z promowania mobilności studentów i kadry akademickiej między UE a Japonią. Międzynarodowe programy mobilności, takie jak program Erasmus+, odgrywają kluczową rolę w promowaniu wymiany międzyludzkiej, zwiększaniu rozwoju umiejętności, a także wspieraniu doskonałości akademickiej. W ciągu ostatnich trzech lat program Erasmus+ oferował około 1750 wyższym studentom i kadrze akademickiej możliwość udziału w międzynarodowej wymianie mobilności między Europą a Japonią. Istnieje jednak możliwość podjęcia dalszych działań. Inwestując w programy mobilności, zarówno UE, jak i Japonia wykorzystują pełny potencjał swoich ekosystemów edukacyjnych i przyczyniają się do tworzenia wiedzy na świecie. W tym celu w Japonii ustanowiony zostanie krajowy punkt kontaktowy Erasmus+ w celu zacieśnienia współpracy międzynarodowej z Japonią w zakresie wdrażania programów mobilności, a także dalszego promowania możliwości oferowanych w ramach programu Erasmus+ japońskim i europejskim studentom i pracownikom akademickim.

W dziedzinie edukacji wymiana informacji między UE a Japonią dostarczyła również cennych informacji na temat tego, jak radzić sobie z możliwościami i wyzwaniami związanymi z edukacją cyfrową. Uczestnicy omówili sposoby zbadania odpowiedzialnej integracji generatywnej sztucznej inteligencji (AI) w szkołach, aby wykorzystać jej potencjał do personalizacji doświadczeń edukacyjnych, poprawy wyników kształcenia i przygotowania uczniów na potrzeby ery cyfrowej. Dialog obejmował również dyskusje na temat kwestii etycznych, obaw dotyczących prywatności danych oraz potrzeby poprawy umiejętności cyfrowych i umiejętności cyfrowych wśród nauczycieli i osób uczących się. Aby kontynuować dyskusje i wymianę praktyk w tych ważnych kwestiach, strony uzgodniły, że w najbliższych miesiącach zorganizują seminarium na temat edukacji cyfrowej.

Trzeci dialog polityczny koncentrował się również na technologiach cyfrowych oferowanych do dokumentowania, zachowania i wirtualnego rozpowszechniania dziedzictwa kulturowego. Obie strony uzgodniły zmianę transformacyjną, jaką transformacja cyfrowa stanowi w społeczeństwach, gospodarkach i kulturach, co ma poważne konsekwencje dla dziedzictwa kulturowego i związanych z nim umiejętności niezbędnych do jego zachowania i promowania.

UE i Japonia dzieliły się wiedzą fachową na temat promowania sportu i zdrowego stylu życia wśród młodych pokoleń, a także zwiększania skuteczności i inkluzywności programów sportowych, z korzyścią zarówno dla jednostek, jak i społeczeństw.

Iliana Iwanowa

Dzisiejszy trzeci dialog polityczny jeszcze bardziej wzmocnił i tak już bliskie powiązania między UE a Japonią. Dzięki wymianie informacji na temat naszych prac i wizji w dziedzinie edukacji, kultury i sportu uczyliśmy się od siebie nawzajem, wzbogaciliśmy naszą politykę i wzmocniliśmy naszą współpracę z korzyścią dla naszych obywateli. W miarę dążenia do coraz bardziej cyfrowej przyszłości UE i Japonia będą nadal dzielić się wiedzą w obliczu wyzwań, promować mobilność i wymianę naszych obywateli oraz dążyć do budowania trwałych i skutecznych inicjatyw edukacyjnych, sportowych i kulturalnych.Iliana Iwanowa, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży

UE jest strategicznym partnerem Japonii, działającym wspólnie w oparciu o podstawowe wartości i zasady, takie jak wolność, demokracja, prawa człowieka, praworządność i gospodarka rynkowa, i że współpraca poza naszymi regionami staje się coraz ważniejsze. Stwierdził, że jest przekonany, że ten dialog polityczny umożliwi bezpośrednie dyskusje i pogłębi wzajemne zrozumienie między UE a Japonią.Masahito Moriyama, Minister for Education, Culture, Sports, Science and Technology of Japan

Kontekst ogólny

W 2018 r. rozpoczęto dialog polityczny UE-Japonia w dziedzinie edukacji, kultury i sportu. Od tego czasu odbyły się dwa spotkania poświęcone dialogowi. Pierwszy dialog polityczny odbył się w lipcu 2018 r. w Budapeszcie, a drugi – w maju 2021 r. w formie wideo ze względu na pandemię COVID-19. 

Oba spotkania poświęcone dialogowi politycznemu stanowiły okazję do wymiany poglądów i praktyk w kilku kwestiach tematycznych, takich jak poprawa wymiany studentów poprzez wysoce zintegrowane programy magisterskie między uniwersytetami europejskimi i japońskimi, a także ocena wpływu pandemii na politykę w zakresie edukacji, kultury i sportu po obu stronach.  

Krajowe punkty kontaktowe programu Erasmus+ (ENFP) są przedstawicielami sektora edukacji w krajach Afryki, Azji i Pacyfiku, Bliskiego Wschodu i Ameryki. Od 2022 r. krajowe punkty kontaktowe programu Erasmus+ są nominowane w ponad 70 krajach świata niestowarzyszonych z programem Erasmus+. Ta ogólnoświatowa sieć ENFP wspiera Komisję i agencję wykonawczą w zwiększaniu świadomości, widoczności i dostępu do możliwości oferowanych przez międzynarodowy wymiar programu Erasmus+.

Więcej Informacji

Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.

Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym