Wrocław i San Sebastian – Stolice Kultury 2016

Tibor Navracsics, komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, powiedział: – Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury pomaga miastom tworzyć poczucie wspólnoty oraz przynosi trwałe korzyści dla obywateli i gospodarki. Życzę Wrocławiowi i San Sebastian sukcesów we wszystkich planach kulturalnych, jakie zostały przygotowane na ten rok.

Inauguracji we Wrocławiu, zaplanowanej na weekend 15-17 stycznia, towarzyszyć będzie prawie 100 wydarzeń kulturalnych – koncertów, wystaw i pokazów. Głównym wydarzeniem będą parady, które w niedzielę 17 stycznia wyruszą z czterech części miasta, by spotkać na Ryku Starego Miasta. Pochody, prowadzone przez artystów, będą reprezentować cztery Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi, które w zaaranżowanej scenerii opowiedzą o wielokulturowej, niezwykłej historii miasta.

Program inauguracji msw12 - 104 KB

Mottem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 są „Przestrzenie dla piękna”, co ma nawiązywać do idei metamorfozy i różnorodności, które widoczne są w historii miasta. W czasie 2016 r. Wrocław będzie również Światową Stolicą Książki UNESCO, będzie gościć Międzynarodowy Dzień Jazzu, festiwal Singing Europe oraz Międzynarodową Olimpiadę Teatralną.

Europejska Stolica Kultury

Europejskie Stolice Kultury to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów realizowanych w krajach Unii Europejskiej. Jego inicjatorką była grecka minister kultury Melina Mercouri – projekt ruszył w 1985 roku.

Każdego roku miasta wybrane jako Europejskie Stolice Kultury stanowią żywy przykład bogactwa i różnorodności europejskiej. Miasto wybierane jest nie tylko na podstawie stanu obecnego, lecz głównie ze względu na to, co ma zamiar zrobić w ciągu roku, w którym miałoby zostać wybrane. Uczestniczenie w projekcie przynosi miastom nie tylko prestiż, ale i wymierne korzyści ekonomiczne – szacuje się, że liczba turystów odwiedzających Europejską Stolicę Kultury wzrasta średnio o 12 proc.

Aktualne zasady i warunki ubiegania się o tytuł zostały zawarte w decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady z 2006 r. (1622/2006/EC).

W roku 2017 Europejskimi Stolicami Kultury będą Aarhus (Dania ) i Pafos (Cypr). Kolejny rok należeć będzie do Valletty (Malta) i Leeuwarden (Holandia). Płowdiw (Bulgaria) oraz Matera (Włochy) będą Europejskimi Stolicami Kultury 2019.