#WkacjewUE! Co warto wiedzieć przed podróżą?

Europejczycy uwielbiają podróże. Podróżowanie stało się znaczenie łatwiejsze dzięki zlikwidowaniu wielu formalności związanych z kontrolą paszportową i bagażową oraz dzięki wspólnej walucie – euro – w 19 krajach UE. Stworzenie jednolitego rynku dla ponad 510 mln osób przyczyniło się do wzbogacenia oferty i obniżenia cen. Dla większości Europejczyków podróżowanie pomiędzy państwami należącymi do  Unii stało się w praktyce równie łatwe jak podróżowanie po własnym kraju.

Co należy wiedzieć podróżując po UE? Jakie dokumenty są potrzebne, co możemy swobodnie przewozić i do kogo się zwrócić w razie problemu? Pomoże Ci w tym nasz przewodnik #WakacjewUE!

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

unnamed

Paszport lub dowód osobisty

22 kraje zlikwidowały wszelkie kontrole na dzielących je granicach wewnętrznych. Było to możliwe dzięki układowi z Schengen, stanowiącemu część prawa UE. Wszystkie państwa z wyjątkiem Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Rumuni, Irlandii i Wielkiej Brytanii są pełnoprawnymi członkami Schengen.  Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria są również członkami Schengen mimo, że nie należą do UE.

Postanowienia tego układu likwidują wszelkie kontrole na granicach wewnętrznych, w zamian ustanawiając skuteczną kontrolę na granicach zewnętrznych UE i wprowadzając wspólna politykę wizową. Oznacza to, ze wybierając się do sześciu krajów niebędących członkami Schengen czy wracając z takiej podróży lub wjeżdżając na obszar UE albo opuszczając go, na zewnętrznej granicy należy okazać ważny paszport lub dowód osobisty.

Podróżując po UE, należy mieć taki dokument przy sobie, ponieważ może być potrzebny do celów identyfikacji  lub bezpieczeństwa.

Dziecko musi mieć własny dowód osobisty lub paszport.

Wiza

Do podróżowania w ramach UE nie są potrzebne wizy.

PIENIĄDZE

pieniadze_podroz_01-580x326

Euro

Obecnie euro używane jest przez ponad dwie trzecie obywateli UE, czyli ponad 339 mln osób w 19 państwach: w Austrii, Belgii, na Cyprze, w Estonii, Finlandii, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, Słowacji, Słowenii i we Włoszech.

W porozumieniu z UE Andora, Monako, San Marino oraz Watykan używają euro jako waluty narodowej. Niektóre kraje i terytoria, takie jak Czarnogóra i Kosowo, używają euro jako swojej faktycznej waluty.

W krajach europejskich znajdujących się poza strefa euro wiele hoteli, sklepów, restauracji, zwłaszcza w regionach turystycznych, przyjmuje płatności zarówno w euro jak i walucie krajowej, chociaż prawo wcale tego nie wymaga.

Karty i gotówka

Przepisy UE sprawiły, że płatności elektroniczne w strefie euro są równie łatwe co płatności gotówką. Banki muszą pobierać takie same opłaty za płatności międzynarodowe w euro w obrębie UE jak za transakcję krajowe o tej samej wartości w euro.  Oczywiście opłaty za różnego rodzaju transakcje mogą znacznie się różnić w zależności od banku. Płatności międzynarodowe w innych walutach nie są objęte tymi przepisami.

Wszelkie zgubione lub skradzione karty bankowe natychmiast zablokuj dzwoniąc do wystawcy.

Jeśli wkraczając na terytorium Unii lub opuszczając je, mamy przy sobie ponad 10 tys. Euro w gotówce, należy zgłosić tę kwotę organom celnym.

ZAKUPY

Pattaya-Floating-Market-29086

Należy pamiętać, żeby idąc na zakupy, zabrać ze sobą torby, ponieważ zazwyczaj nie są one już dostępnie bezpłatnie. Powodem jest polityka UE, względem produkcji szkodliwych odpadów, które wpływają na środowisko.

W UE

Nie ma ograniczeń co do rodzaju produktów, jakie można kupić i zabrać ze sobą, podróżując do innego kraju UE, pod warunkiem, że są one przeznaczone na własny użytek nie na handel. Podatki (VAT i akcyza) są zawarte w cenie zakupu.

Wyroby tytoniowe i alkoholowe

Każdy kraj może ustalić orientacyjnie poziomy zakupów wyrobów tytoniowych i alkoholu, które uznaje za przeznaczone do użytku własnego. Osoby, które przewożą większą ilość mogą spodziewać się pytań mających na celu sprawdzenie, czy nie mają zamiarów handlowych.

Niemniej jednak poziomy orientacyjne nie mogą być niższe niż:

  • Papierosy: 800 sztuk
  • Cygaretki: 400 sztuk
  • Cygara: 200 sztuk
  • Tytoń:
  • 1 kilogram
  • Napoje spirytusowe: 10 litrów
  • Wino alkoholizowane (porto, sherry): 20 litrów
  • Wino: 90 litów (z czego wino musujące – maks. 60 litrów)
  • Piwo: 110 litrów

Artykuły żywnościowe

Nie istnieją ograniczenia w zakresie przewożenia mięsa lub produktów mlecznych.

W DRODZE

f08fc56c4ffcb6110621bab63bef65c0,640,0,0,0

Na drogach

Prawo jazdy wydawane w jednym kraju unijnym jest uznawane we wszystkich pozostałych krajach UE. W większości państw oprócz ważnego prawa jazdy musisz mieć ze sobą także, dowód rejestracyjny pojazdu. Bez względu na to, dokąd podróżujemy na terytorium Unii, ubezpieczenie samochodu automatycznie zapewnia wymagane przez prawo ubezpieczenie od odpowiedzialności prawnej. Wiele państw pobiera opłaty za korzystanie z dróg formie opłat za przejazd (uzależnionych od pokonanej odległości) lub winiet (opłaty czasowe). We wszystkich państwach UE obowiązkowe jest zapinanie pasów. Dzieci musza mieć odpowiednie foteliki zabezpieczające. Należy pamiętać, ze ruch lewostronny obowiązuje na Cyprze, w Irlandii, na Malcie i w Wielkiej Brytanii. W takich państwach jak Belgia, Francja, Holandia i Portugalia, należy zazwyczaj udzielić pierwszeństwa pojazdom najeżdżającym z prawej strony.

Rowerem

EuroVelo czyli europejska sieć transportu rowerowego, łączy cały kontynent oraz niektóre z jego głównych atrakcji dzięki 15 długodystansowym trasom rowerowym. W wielu europejskich miastach istnieją samoobsługowe wypożyczalnie rowerów, współfinansowane przez UE.

Samolotem

Stworzenie jednolitego europejskiego rynku usług transportu lotniczego doprowadziło do obniżenia cen oraz zapewniło pasażerom zacznie większy wybór przewoźników, tras i usług.  Wspólne przepisy unijne w zakresie kontroli bezpieczeństwa dotyczącej pasażerów, bagażu kabinowego i rejestrowego dotyczą wszystkich wylotów z lotnisk UE. Istnieje jeden wspólny wykaz przedmiotów niedozwolonych w bagażach.

Koleją

Całkowita długość sieci kolejowych w UE wynosi 220 tys. km. Kolej pozostaje jednym z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych środków transportu w Europie.

Drogą wodną

Kraje UE połączone są wieloma ważnymi szlakami morskimi, na których oferowane są regularne usługi przewozowe o wysokiej jakości. Dostępne są także, żeglowne rzeki, kanały i jeziora o łącznej długości ponad 42 tys. km.

ZDROWIE

82d5340611d0ce7b48131f7a71ff44d7

Dostęp do opieki zdrowotnej

Obywatel jednego z państw członkowskich UE, jeśli nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi w trakcie czasowego pobytu w innym państwie UE, ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na takich samych zasadach i za taką sama cenę jak osoby ubezpieczone w danym kraju. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza, ze dana osoba jest ubezpieczona w jednym z krajów UE. Karta usprawnia procedury i przyspiesza zwrot kosztów. Można ją otrzymać bezpłatnie, od swojego ubezpieczyciela krajowego.

Leki

Recepta wydana przez Twojego lekarza jest ważna we wszystkich krajach UE, ale trzeba sprawdzić czy przepisany lek jest dopuszczalny do sprzedaży i dostępny w kraju, do którego się udajesz.

Od podróżujących po UE nie wymaga się szczepień.

W NAGŁYCH PRZYPADKACH ISTNIEJE JEDEN EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY: 112

ZWIERZĘTA DOMOWE W PODRÓŻY

work3-meu-carro-novo

Podróż w towarzystwie psa, kota lub fretki ułatwia europejski paszport dla zwierząt domowych, który wystawia weterynarz. Wszystkie psy, koty i fretki muszą mieć paszport oraz znak identyfikacyjny w postaci elektronicznego mikroczipa lub posiadać czytelny tatuaż wykonany przed lipcem 2011 r. Muszą być one zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a szczepienie musi być wpisane w ich paszport.

Europejski paszport przeznaczony jest dla psów, kotów i fretek, jeśli chcesz podróżować z innym zwierzęciem domowym zasięgnij informacji u weterynarza.

Bez tytułu