UE wspiera filmy nagradzane w Cannes

Trzy filmy wspierane przez europejski program Creative Europe – MEDIA zostały nagrodzone podczas 72. edycji festiwalu filmowego w Cannes, który zakończył się w sobotę 25 maja. Reżyserzy Luc i Jean-Pierre Dardenne otrzymali „Nagrodę inscenizacji” dla „Młodego Ahmeda”, portretu nastolatka złapanego w wir religijnej radykalizacji. Aktorka Emily Beecham otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w filmie „Little Joe” Jessiki Hausner. Natomiast Antonio Banderas został nagrodzony za rolę w filmie Pedro Almodovara „Dolor y Gloria”.

W tym roku 20 filmów wyświetlanych w różnych wersjach festiwalu było wspieranych przez program MEDIA na łączną kwotę 1,5 mln euro na ich rozwój i dystrybucję.

Program MEDIA zapewnia wsparcie finansowe na początkowych etapach produkcji. Inwestycje w opracowanie projektu i preprodukcję (np. tworzenie scenariusza, zbieranie materiałów, imprezy biznesowe) pozwalają europejskim twórcom filmowym, aktorom i obsłudze technicznej zrobić pierwszy krok w kierunku realizacji filmu. Program inwestuje również w międzynarodową dystrybucję filmów (w kinach oraz w ramach usług „wideo na żądanie”) i w ten sposób wspiera europejską różnorodność kulturową. Ponadto program MEDIA zapewnia wsparcie na opracowanie napisów i dubbingu oraz na reklamę, a także współfinansuje sieci kin, w których pokazywane są filmy europejskie.

Jednak Komponent MEDIA skierowany jest nie tylko do producentów filmów i reżyserów. Dotyczy on też twórców gier komputerowych, dystrybutorów filmów europejskich, agentów sprzedaży, organizatorów szkoleń, festiwali filmowych, targów branżowych, wydarzeń budujących i rozwijających widownię oraz projektów współpracy między inicjatywami edukacyjnymi, twórców platform internetowych przeznaczonych dla profesjonalistów branży audiowizualnej, a także kin oferujących europejski repertuar.

Co ciekawe program MEDIA od 2014r. wspierał też wiele polskich produkcji na łączną kwotę ponad 11 mln euro. Dofinansowano 315 projektów z Polski, a na dystrybucję polskich filmów za granicą przeznaczono ponad 1,1 mln euro.