UE po wydarzeniach w Turcji

Wspólne oświadczenie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera oraz Wysokiej Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini, wydane na szczycie ASEM w imieniu państw członkowskich Unii Europejskiej po wydarzeniach w Turcji, Ułan Bator, 16 lipca 2016 r.

Turcja to kluczowy partner dla Unii Europejskiej. UE w pełni popiera demokratycznie wybrany rząd, instytucje państwa oraz rządy prawa. Wzywamy do jak najszybszego przywrócenia w Turcji porządku konstytucyjnego. Śledzimy rozwój wydarzeń i w ramach 28 krajów UE koordynujemy nasze działania.

Wysoka Przedstawiciel Federica Mogherini odbyła nadzwyczajne spotkanie z ministrami spraw zagranicznych i przedstawicielami krajów UE, którzy przebywają na szczycie ASEM w Ułan Bator, aby ocenić sytuację w Turcji i przygotować wspólne polityczne  przesłanie do obywateli UE przebywających w Turcji. Wyrażono poparcie dla demokratycznych instytucji państwa oraz potępiono użycie siły przeciwko nim. Przedstawiciele krajów UE zaznaczyli, że należy unikać eskalacji przemocy, szczególnie takiej, która może obrócić się przeciwko cywilom.

Ministrowie spotkają się ponownie w Brukseli w ramach Rady UE ds. Zagranicznych, aby omówić sytuację w Turcji.

Wysoka Przedstawiciel rozmawiała z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu, pozostaje w kontakcie z innymi ministrami spraw zagranicznych oraz Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Relacje UE z Turcją