UE i Mołdawia postanowiły przedłużyć okres obowiązywania obecnej umowy o transporcie drogowym do 31 grudnia 2025 r. Umowa ma pomóc Mołdawii w dostępie do rynków światowych poprzez ułatwienie tranzytu przez państwa UE, a także dalsze rozwijanie jej powiązań z rynkiem UE.
Umowa z Mołdawią, podpisana po raz pierwszy 29 czerwca 2022 r., znacznie zwiększyła eksport drogowy z Mołdawii do UE, z korzyścią dla obu gospodarek.
Wprowadzono ją po utracie ważnych szlaków transportowych przechodzących przez ukraińskie porty czarnomorskie i rynki eksportowe na wschód od Ukrainy w wyniku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Poprzez częściową liberalizację drogowego transportu towarowego poprzez przyznanie przewoźnikom mołdawskim i unijnym praw do tranzytu i transportu dwustronnego na ich terytoriach, umowa pomaga lepiej zakotwiczyć mołdawski rynek z UE. Umowa wzmocniła również korytarze solidarnościowe między UE a Ukrainą, ułatwiając transport drogowy między UE a Mołdawią, która jest ważnym krajem tranzytu dla ukraińskiego eksportu i importu.
Wywóz drogowy z Mołdawii do UE wzrósł odpowiednio o 27 proc. wielkości w trzecim kwartale 2022 r. i o 35 proc. w trzecim kwartale 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. UE odniosła również korzyści z umowy, ponieważ wywóz drogowy z UE do Mołdawii wzrósł o 30 proc. pod względem wartości od trzeciego kwartału 2021 r. do trzeciego kwartału 2022 r. i ustabilizował się na około tej samej wartości w trzecim kwartale 2023 r.
Umowa drogowa jest dla Mołdawii siłą napędową, która poważnie ucierpiała z powodu utraty tradycyjnych szlaków handlowych i wojny w Ukrainie. Dzisiejsza decyzja zapewnia przewidywalność podmiotom gospodarczym zarówno w UE, jak i w Mołdawii oraz potwierdza nasze niezachwiane poparcie dla Mołdawii. W ciągu najbliższych 18 miesięcy wymiana drogowa między przewoźnikami z UE i Mołdawii może przebiegać bez przeszkód.Adina Vălean, komisarz do spraw transportu
Decyzja o przedłużeniu obowiązywania umowy została podjęta na dzisiejszym posiedzeniu Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy umowy i nie zmienia jej istoty.
Kontekst ogólny
Celem niniejszej Umowy jest tymczasowe ułatwienie transportu drogowego towarów między i przez terytorium Unii Europejskiej i Mołdawii. Jego celem jest przeciwdziałanie poważnym zakłóceniom w transporcie drogowym spowodowanym rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie poprzez przyznanie dodatkowych praw do tranzytu i przewozu towarów między tymi dwoma rynkami.
Obecna data wygaśnięcia umowy to 30 czerwca 2024 r.
Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.