„Tym razem głosuję”, a Ty?

Parlament Europejski, mając na uwadze frekwencje z poprzednich wyborów, chcę pobudzić w społeczeństwach państw europejskich poczucie odpowiedzialności za wynik, a przede wszystkim chęć do głosowania i decydowania o swojej przyszłości. Warto przypomnieć, że w 2014 roku frekwencja w Polsce nie przekroczyła 24 proc., mimo że zdecydowana większość społeczeństwa deklaruje poparcie dla członkostwa we wspólnocie. Natomiast ogólna frekwencja wynosiła niewiele ponad 42%.

22jq20ie7d55zu0rw205w75k

Już w październiku ubiegłego roku, Urszula Mojkowska, reprezentująca Parlament Europejski na zjeździe zorganizowanym przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE i Przedstawicielstwo KE, zaprezentowała założenia kampanii internetowej “Tym razem głosuję”, skierowanej głównie do młodych osób, która ma zachęcić do czynnego udziału w głosowaniu. Teraz, gdy do wyborów zostało już niewiele czasu akcja jest coraz silniej promowana w sieci i każdy może wziąć w niej udział, a dzięki poparciu osób znanych zyskuję coraz większą popularność. Wsparły ją m.in. piosenkarka Beata Kozidrak oraz popularna blogerka modowa Julia Kuczyńska, znana jako Maffashion.

Na pytanie Dlaczego warto głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r.? kampania odpowiada, że „jako Europejczycy zmagamy się z wieloma wyzwaniami – migracją, zmianą klimatu, bezrobociem młodzieży czy problemami związanymi z prywatnością danych. Żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanym i konkurencyjnym świecie. Jednocześnie referendum w sprawie Brexitu pokazało, że Unia Europejska nie jest projektem danym raz na zawsze. Chociaż większość z nas uważa demokrację za coś oczywistego, to jednak wydaje się ona coraz bardziej zagrożona – zarówno w teorii, jak i w praktyce.”

Kampania „This time I’m voting” to instytucjonalna, nie związana z żadną opcją polityczną kampania prowadzona przez Parlament Europejski. Jest w pełni niezależna od partii politycznych i politycznych poglądów. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania udziałem w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Dołączyć do kampanii można korzystając ze strony internetowej: https://www.tymrazemglosuje.eu/.