Transport lotniczy: bezpieczeństwo

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

Udając się w podróż samolotem z lotniska w kraju UE, pamiętaj o pewnych zasadach bezpieczeństwa dotyczących bagażu i przyjęcia na pokład samolotu:

 • Wszystkie płyny English przewożone w kabinie pasażerskiej samolotu (takie jak kosmetyki w sprayu, napoje, pasty do zębów, kremy lub żele kosmetyczne) należy przewozić w przezroczystej plastikowej torebce o maksymalnej pojemności 1 litra, a pojemność żadnego pojemnika nie może przekraczać 100 ml. Pojemniki na płyny o pojemności przekraczającej 100 ml należy umieścić w bagażu rejestrowanym. Tego ograniczenia nie stosuje się do leków oraz jedzenia dla dzieci.
 • Płyny kupione w strefie wolnocłowej na lotnisku lub w samolocie można przewozić w bagażu podręcznym, pod warunkiem że produkt oraz paragon znajdują się w zabezpieczonej torbie z czerwonym paskiem, w którą zostały zapakowane w chwili zakupu. Nie można otwierać torby przed dotarciem do ostatniego lotniska na swojej trasie. Operatorzy kontroli bezpieczeństwa mogą w trakcie kontroli otworzyć torbę, a także pojemniki z płynami. W tej sytuacji, jeśli pasażera czeka przesiadka na innym lotnisku, należy poprosić operatora kontroli bezpieczeństwa o przepakowanie płynów do nowej zabezpieczonej torby.
 • Wszelkie ostre przedmioty, których można by użyć jako broni, są zabronione w kabinie pasażerskiej. Dotyczy to również przedmiotów codziennego użytku (korkociągów, noży, scyzoryków czy nożyczek określonej wielkości), które należy spakować w odprawianym bagażu.
 • Dopuszczalną wielkość bagażu podręcznego i liczbę osobnych pakunków, które można zabrać na pokład, określają linie lotnicze. Przed podróżą warto sprawdzić ograniczenia wprowadzone przez danego przewoźnika.
 • Ładunki wybuchowe i materiały łatwopalne – na przykład fajerwerki lub farby w sprayu oraz inne łatwopalne i toksyczne substancje, takie jak kwasy – są zakazane na pokładzie samolotu. Nie można ich przewozić ani w kabinie pasażerskiej, ani w odprawianym bagażu.
 • Do samolotu nie wolno wnosić żadnej broni.

Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi przedmiotów, których nie można przewozić English w bagażu podręcznym ani w bagażu rejestrowanym.

Przed rozpoczęciem podróży wejdź na stronę internetową danego lotniska i zapoznaj się ze szczegółową listą zabronionych przedmiotów lub skontaktuj się ze swoim przewoźnikiem lotniczym.

Ze względów bezpieczeństwa wszystkie przewożone przedmioty są skanowane lub w inny sposób sprawdzane przed ich wniesieniem do strefy bezpieczeństwa na lotnisku.

Drzwi do kokpitu są zamykane, żeby nie mogły się tam dostać osoby nieupoważnione.

Zobacz również: Co wolno przewozić, a czego nie?

Skanery ciała na lotniskach w UE

Na każdym lotnisku UE pasażerowie mogą zostać poddani kontroli przy pomocy skanera ciała. Prześwietlanie podróżnych może być główną metodą kontroli lub metodą dodatkową, stosowaną w przypadku wszelkich podejrzeń.

Każdy kraj UE sam decyduje, czy będzie korzystać z urządzeń prześwietlających pasażerów, ale jeśli zdecyduje się na ich używanie, musi przestrzegać przepisów UE English. Zanim zostaniesz poddany takiej kontroli, warto pamiętać, że:

 • musisz mieć możliwość wyboru innego rodzaju kontroli – będzie ona obejmowała co najmniej kontrolę osobistą,
 • musisz zostać dokładnie poinformowany o technologii używanej do prześwietlania pasażerów,
 • możesz poprosić o to, by skan Twojego ciała był analizowany przez kontrolera wybranej przez Ciebie płci,
 • kontroler musi znajdować się w miejscu, z którego nie będzie mógł Cię zobaczyć,
 • skan ciała musi być rozmyty, tak aby nie można było Cię rozpoznać, obrazu nie można też kopiować, przechowywać ani drukować,
 • do prześwietlania ciała można używać tylko skanerów, które nie wykorzystują promieniowania jonizującego.

Linie lotnicze zakazane w UE

Wszystkie linie lotnicze, które obsługują połączenia rozpoczynające się lub kończące w UE, muszą spełniać pewne normy bezpieczeństwa. Niektóre linie lotnicze z różnych stron świata nie spełniają europejskich norm bezpieczeństwa i dlatego:

 • ich działalność w europejskiej przestrzeni powietrznej może być zakazana
 • bądź też może być objęta pewnymi ograniczeniami.

Jeśli interesuje Cię bezpieczeństwo lotnicze, możesz sprawdzić, które linie lotnicze znajdują się na unijnej czarnej liście.

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa lotniczego English