Sztuczne oko muszki
W przyszłości sztuczne oko złożone będzie wykorzystywane w dziedzinach, w których zasadnicze znaczenie ma wykrywanie ruchu panoramicznego.Przykładowo ruchome sztuczne oczy złożone mogą zostać zamontowane wokół samochodu w celu skutecznego wykrywania przeszkód (np. podczas wykonywania manewrów parkowania, automatycznego prowadzenia samochodu lub w celu wykrywania pojazdów lub pieszych znajdujących się za blisko),czy też wkomponowane w konstrukcję MAVów (Micro Air Vehicles), tak by zapewnić bezkolizyjną nawigację opartą na obrazie (np. podczas lądowania lub przy omijaniu przeszkód, tak jak ma to miejsce w akcjach ratowniczych).

Dzięki cienkości i elastyczności mogą zostać również wkomponowane w materiał wykorzystywany w produkcji inteligentnego ubrania, takiego jak inteligentne nakrycia głowy z systemem ostrzegającym o zderzeniu, przystosowane dla użytku osób niedowidzących. Co więcej, elastyczne sztuczne oczy złożone mogą zostać przytwierdzone do ścian oraz mebli w inteligentnych domach w celu wykrywania ruchu (np. w miejscach wykorzystujących nowoczesne technologie w służbie osobom starszym, czy też aby zapobiec wypadkom domowym z udziałem dzieci).

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała: – Natura dostarcza nam wielu niezwykle wyrafinowanych rozwiązań naszych codziennych problemów. Programy badawcze finansowane przez KE dają nam możliwość zainspirowania się, zrozumienia, naśladowania i odtwarzania na skalę przemysłową niektórych cudów Natury, abyśmy mogli poprawić jakość życia naszych obywateli.

Oko złożone ma cechy i działanie zbliżone do oka muszki owocowej z rodziny wywilżankowatych, a także innych stawonogów.Samo oko — mały, cylindryczny obiekt (o średnicy 12,8 mm i ważący 1,75 grama) – składa się z 630 „oczu podstawowych”, zwanych fasetkami, umiejscowionych w 42 kolumnach po 15 czujników każda.Poszczególne fasetki składają się z soczewki (172 mikrony), połączonej z elektronicznym pikselem (30 mikronów).Czujniki te dysponują zaawansowanymi właściwościami optycznymi, takimi jak niezniekształcone panoramiczne pole widzenia 180°x60° oraz duża głębia ostrości, potrafią się również dostosować do wielu różnorodnych warunków oświetlenia.

Projekt CURVACE został sfinansowany ze środków otwartego programu FET Komisji Europejskiej.Jako otwarty program zawarty w części „Doskonała baza naukowa” programu ramowego UE w dziedzinie badań i innowacji (Horyzont 2020), FET promuje nowatorskie pomysły: wspólne badania w ramach nowo utworzonych, wizjonerskich dziedzin nauki i technologii, cechujących się wysokim ryzykiem.

Przebieg procedury

Projekt obejmuje 5 współpracujących instytucji: EPFL (Szwajcaria), Uniwersytet Aix-Marseille oraz CNRS (Francja), Instytut Optyki Stosowanej i Inżynierii Precyzyjnej Fraunhofera (Niemcy) oraz Uniwersytet w Tybindze (Niemcy), które pracowały wspólnie przez 45 miesięcy (01.10.2009 – 30.06.2013). Całkowity budżet projektu wynosi 2,73 miliona euro, z czego 2,09 miliona pochodzi z finansowania UE.

źródło i więcej informacji:Link