Święto Wolności i Praw Obywatelskich

W rocznicę wyborów z 1989 roku, po raz czwarty w Gdańsku odbędzie się Święto Wolności. Z tej okazji w dniach 3–5 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności i znajdującej się nieopodal Strefie Społecznej zaplanowano debaty, warsztaty oraz spotkania z ekspertami, ludźmi kultury, mediów i polityki, nawiązujące do kampanii Gdańsk Miastem Równości.

Wśród gości m.in. Urszula Chowaniec, Thomas E. Garrett, Andrzej Grabowski, Jacek Jelonek, Karolina Korwin-Piotrowska, Paweł Kowal, Tomasz Lis, Halina Mlynkova, Czesław Mozil, Tomasz Sekielski, Magdalena Środa, Tomasz Terlikowski, Jakub Wesołowski, Oksana Zabużko.

STREFA SPOŁECZNA – unikatowa w skali Polski przestrzeń spotkania osób i organizacji o różnych wrażliwościach społecznych i politycznych – pierwszy raz powstała na terenie sąsiadującym z Europejskim Centrum Solidarności podczas Święta Wolności i Solidarności, zorganizowanym z okazji 40 rocznicy wyborów 4 czerwca (2019). Wspólny czas uczestnicy wydarzenia spożytkowali na: wymianę doświadczeń, prezentację inicjatyw społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce oraz za granicą. Aktywiści spotkali się z obywatelkami i obywatelami podczas publicznych debat i indywidualnych spotkań. Celem nadrzędnym była prezentacja idei i różnych punktów widzenia w lekkiej, przyjaznej formule. Organizacje społeczne, ruchy obywatelskie, aktywistki i aktywistów odwiedziło wówczas 40 tys. ludzi.

Już po raz trzeci organizatorzy sięgają po taką formę obywatelskiego spotkania. Udział zapowiedziała niemal 100 organizacji pozarządowych z całej Polski, które w trakcie święta zaprezentują swoje aktywności. W przestrzeni znajdą się również atrakcje dla dzieci, strefa gastronomiczna.

Stoisko EUROPE DIRECT Gdańsk znajdziecie w Hali Rzecz Wspólna.

Jeśli jesteś ciekawy świata, działasz na polu społecznym i chcesz wiedzieć więcej albo przeciwnie, nie wierzysz we własne siły – zapraszamy. STREFA SPOŁECZNA jest wielkim agregatorem dobrych ludzkich energii.

Termin:  4–5 czerwca 2022, sobota – niedziela, godz. 10.00–18.00 / miejsce: ul. Nowomiejska, tereny zewnętrzne wokół ECS / wstęp: wolny