Prezydent Iohannis: „Musimy wspierać Ukrainę i jej naród”

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podkreślił w Parlamencie, jak ważne są unijne działania oparte na jedności, solidarności, spójności i praworządności

Zdjęcie prezydenta Rumunii
Klausa Iohannisa przemawiającego na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis wziął udział w debacie z serii Oto Europa w Parlamencie Europejskim.

Zdaniem prezydenta Rumunii, dalsze wsparcie dla Ukrainy musi nadal być jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej. „Musimy wspierać Ukrainę i jej naród”, podkreślił Klaus Iohannis. Dodał też, że obrona demokracji, integralności terytorialnej i suwerenności, a także prawnie uregulowanego porządku międzynarodowego nie może ucierpieć z powodu „zmęczenia solidarnością”.

W przemówieniu z 7 lutego 2024 r., które było częścią cyklu debat Parlamentu Europejskiego „Oto Europa”, prezydent Iohannis powiedział, że jego kraj jest jednym z najlepszych przykładów zdolności Unii Europejskiej do wprowadzania zmian. Przyniosła ona obywatelom Rumunii oczywiste i konkretne korzyści. Prezydent dodał też, że jest zdecydowanym zwolennikiem skoordynowanego działania.

Klaus Iohannis stwierdził też, że „rozszerzenie naszej europejskiej rodziny i przyjęcie nowych członków tylko wzmocni Unię”. Odniósł się w ten sposób do historycznych decyzji, które Rada Europejska podjęła w grudniu 2023 w sprawie Mołdawii, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny oraz Gruzji (czyli rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, przyznanie statusu kandydata Gruzji oraz otwarcie negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną, gdy spełni kryteria członkostwa). Prezydent dodał także, że rozszerzenie jest istotnym elementem strategicznej reakcji Unii Europejskiej na rozwój sytuacji geopolitycznej. Jest również ważną inwestycją w trwały pokój, stabilność i demokrację.


Prezydent Iohannis powtórzył, że Unia musi pozostać przestrzenią swobodnego przemieszczania się obywateli. Zaapelował więc o jak najszybsze pełne włączenie Rumunii do strefy Schengen. Pozwoli to jego krajowi konkretnie przyczynić się do konsolidacji bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Obejrzyj przemówienie powitalne przewodniczącej Metsoli i wystąpienie prezydenta Iohnannisa.

Reakcje europosłów i europosłanek

Większość europosłów i europosłanek ponowiła apel o pełne przyjęcie Rumunii do strefy Schengen. Posłowie i posłanki wyrazili też uznanie dla tego kraju za solidarność z uchodźcami ukraińskimi. Podkreślili również, jak ważne są tegoroczne wybory europejskie. Zwrócili też uwagę, że trzeba nadal walczyć z korupcją i z ingerencjami w sprawy unijne z zewnątrz. Ważna jest także obrona wartości unijnych.