Płatności natychmiastowe umożliwiają przesłanie pieniędzy w sekundy. Jakie mają korzyści dla konsumentów, przedsiębiorców i gospodarki?
Czy kiedykolwiek irytowało Cię, że musisz czekać kilka dni na przelew? Mamy dobrą wiadomość: nadchodzą szybsze opcje, dzięki którym można przesyłać i odbierać pieniądze w mgnieniu oka.
Korzyści z płatności natychmiastowych
Płatności natychmiastowe umożliwiają ludziom i firmom płacenie i otrzymywanie płatności w wygodniejszy i skuteczniejszy sposób.
Płatności natychmiastowe ułatwiają dzielenie rachunku w restauracji ze znajomymi i natychmiastowe otrzymanie pieniędzy.
Firmy, zwłaszcza małe i średnie, mogą mieć większą kontrolę nad przepływami środków. Dzięki płatnościom natychmiastowych sprzedawcy zmniejszają koszty operacyjne i mogą świadczyć lepsze usługi, na przykład oferując natychmiastowy zwrot pieniędzy.
Instytucje publiczne mogą korzystać z lepszego zarządzania przepływami swoich środków, tak jak robią to przedsiębiorstwa. Dzięki płatnościom natychmiastowym, organizacje pozarządowe i charytatywne mogą szybciej wykorzystać datki. Banki mogą wykorzystać płatności natychmiastowe jako podstawę dla rozwoju innowacyjnych usług finansowych i wzmocnienia swojej konkurencyjności.
Sytuacja w UE
Dostępność płatności natychmiastowych i związane z nimi opłaty znacznie się różnią w poszczególnych krajach UE.
Na początku 2022 r. zaledwie 11% wszystkich przelewów bankowych w euro w UE zostało zrealizowanych w ciągu kilku sekund. Prawie 200 miliardów euro jest blokowanych każdego dnia w transferze w systemie finansowym.
Porozumienie o płatnościach natychmiastowych
W październiku 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt prawa udostępniającego płatności natychmiastowe w euro wszystkim osobom i firmom posiadającym rachunek bankowy w UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. W listopadzie 2023 r. negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie z rządami krajów UE w Radzie w sprawie ostatecznego tekstu prawa.
Według uzgodnionego tekstu:
- Każdy przelew natychmiastowy powinien zostać zrealizowany niezależnie od dnia i godziny i bezzwłocznie przeprocesowany w ciągu 10 sekund, a osoba dokonująca płatności równie szybko powinna otrzymać potwierdzenie
- Dostawca usług płatniczych powinien niezwłocznie wymienić kwotę transakcji na euro, jeżeli płatność następuje z rachunku, który nie jest prowadzony w euro
- Dostawcy usług płatniczych powinni dysponować solidnym i aktualnym systemem wykrywania nadużyć oraz podejmować działania zapobiegające wysłaniu przelewu do niewłaściwej osoby
- Dostawcy usług płatniczych muszą również wprowadzić dodatkowe środki zapobiegające działaniom przestępczym, takim jak pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu
- Płatności natychmiastowe nie powinny kosztować więcej niż tradycyjne transakcje w euro
- Kraje UE, które nie używają euro, również będą musiały zastosować te przepisy, ale po dłuższym okresie przejściowym
W lutym 2024 r. Parlament formalnie ostatecznie zatwierdził przepisy. Gdy Rada również ostatecznie je zatwierdzi, będą gotowe do wejścia w życie.
Te przepisy są powiązane z innymi inicjatywami w zakresie gospodarki, dzięki którym UE ma nadążać za postępem technologicznym, jednocześnie ułatwiając życie obywatelom i przedsiębiorstwom oraz chroniąc nasz system finansowy i gospodarkę przed przestępczością zorganizowaną. Oprócz płatności natychmiastowych należą do nich np. ustwodawstwo o dostępie do danych w usługach finansowych, regulacje dotyczące kryptowalut i środki przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy.
Natychmiastowe płatności w euro
- (otwórz w nowej zakładce)Proces legislacyjny [EN]
- Stan prac legislacyjnych [EN]