Novavax kolejną opcją na szczepionki

Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Novavax w celu zakupu jej potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Planowana umowa umożliwi wszystkim państwom członkowskim zakup 100 mln dawek i opcję domówienia kolejnej takiej transzy. Novavax pracuje nad szczepionką podjednostkową białkową, która obecnie znajduje się w fazie badań klinicznych.

Finalizacja rozmów wstępnych z Novavax uzupełnia już zapewniony szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie w ramach kontraktów podpisanych z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac oraz Moderna. Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione. Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: – Mam przyjemność ogłosić, że kontynuujemy rozszerzanie zestawu zróżnicowanych szczepionek. Dzisiejszy krok w kierunku zawarcia umowy z Novavax dowodzi zaangażowania Komisji w zbadanie wszelkich możliwych opcji w zakresie dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19. Dostęp do większej liczby szczepionek zapewni stan zaszczepienia wystarczający do przezwyciężenia pandemii.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: – Jesteśmy bliscy dodania siódmej obiecującej szczepionki do naszego zestawu, a zatem zwiększamy szanse na dostęp do bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Wszystkie państwa członkowskie muszą teraz zapewnić, że są gotowe do rozpoczęcia szczepień z użyciem niektórych z nich od początku 2021 r., jak tylko badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Od szczepień zależy, jak będziemy żyć i pracować w 2021 r. W okresie przedświątecznym prosimy mieszkańców UE o kontynuowanie działań mających na celu zwalczenie pandemii. Musimy wszyscy przyczynić się do tego, aby uniknąć nowego wzrostu zachorowań w oczekiwaniu na szczepionkę.

Novavax to biotechnologiczna firma opracowująca szczepionki nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym. Firma pracuje nad szczepionką podjednostkową białkową, która obecnie znajduje się w fazie 3 badań klinicznych.

Poparta przez państwa członkowskie decyzja Komisji o wsparciu dla tej szczepionki opiera się na rzetelnym podejściu naukowym, zastosowanej technologii, doświadczeniu firmy w opracowywaniu szczepionek i jej zdolności produkcyjnej, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich państw członkowskich UE.

Fot. AdobeStock