Nauka języków ze znakiem jakości

European Language Label to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej mający zachęcać do podejmowania nowych inicjatyw w zakresie nauczania i uczenia się języków, nagradzać nowatorskie metody nauczania języków oraz zwiększać świadomość na temat języków regionalnych i języków mniejszości. W Polsce certyfikat przyznawany jest od 15 lat.

W tym roku trzynaście instytucji odebrało statuetki oraz dyplomy European Language Label. W imieniu Tibora Navracsicsa, unijnego komisarza ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, certyfikaty wręczyła dr Marzenna Guz-Vetter, wicedyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jednym z nagrodzonych projektów jest Międzynarodowe Tabletorium Językowe, w ramach którego Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku nawiązał kontakt z placówką dla tzw. dzieci ulicy w Zambii. Uczniowie z Jamielnika kontaktowali się z młodymi Zambijczykami, pisali ćwiczenia, rozwiązywali quizy, tworzyli prezentacje i filmiki. Dla obu stron te kontakty były czymś wyjątkowym: ani młodzi Zambijczycy nie zetknęli się wcześniej z Europejczykami, ani młodzi Polacy z mieszkańcami Afryki. Realizacja projektu możliwa była dzięki wsparciu Fundacji Usłyszeć Afrykę.

Wśród pozostałych zwycięskich projektów znalazły się między innymi Francuski z Edith Piaf – w setną rocznicę urodzin Paryskiego Wróbelka, czyli spotkania z językiem i kulturą francuską, oraz Europeans for peace – memories and feelings – młodzi Polacy, Niemcy, Francuzi, Włosi i Holendrzy zajęli się historiami swoich rówieśników sprzed lat: dzieci żydowskich wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Neuengamme.

Honorowy certyfikat European Language Label otrzymał Goethe-Institut w Warszawie za niezwykle innowacyjny projekt dotyczący aranżacji przestrzeni szkolnej sprzyjającej nauce oraz za wybitne osiągnięcia w promowaniu nauczania języka niemieckiego w Polsce.

 

 

Więcej informacji na temat wszystkich edycji konkursu oraz laureatów można znaleźć na stronie www.ell.org.pl.