Wizyta studyjna rozpoczęła się od spotkania w warszawskiej siedzibie PKE w Warszawie. Nauczycieli powitał dr Marek Prawda Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Witold Naturski, Szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej. Następnie Ewa Modzelewska z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej przedstawiła ofertę PKE skierowaną do szkół i nauczycieli.
Prezentacja Katarzyny Demianiuk z Punktu Informacyjnego dotyczyła możliwości współpracy uczniów i nauczycieli z PKE. Punkt od lat realizuje m.in. cykl lekcji europejski dla wszystkich poziomów szkolnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem i są wysoko oceniane przez uczestników. Kolejna prezentacja, Haliny Wysokińskiej z Biura Informacji Parlamentu Europejskiego, dotyczyła założeń programu Euroscola.
Pobyt w Brukseli obejmował dwa dni, podczas których nauczyciele odwiedzili Parlament Europejski oraz Komisję Europejską. Zobaczyli niejako “od kuchni” pracę unijnej administracji, uczestniczyli w prelekcjach z pracownikami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej.
Bogdan Zdrojewski, członek Komisji Kultury i Edukacji przedstawił specyfikę pracy europosła. Leszek Gaś opowiedział o roli i funkcjonowaniu PE zaś Michał Rynkowski opowiedział o roli i funkcjonowaniu KE.
Sylwia Żywiecka-Wygralak przedstawiła ofertę sieci Europe Direct. Rafał Rudnicki opowiedział o polityce komunikacyjnej Komisji Europejskiej, w szczególności o Dialogach KE z obywatelami.
Christian Ried oraz Agnieszka Włodarczyk opowiedzieli o stażach w instytucjach unijnych zaś Koen Hendrix przedstawił zasady rekrutacji i możliwości zatrudnienia w instytucjach europejskich. Prezentacja Vladimira Garkova nt. nauki i promocji przedmiotów ścisłych w kontekście kulturowym wzbudziła spore zainteresowanie wśród nauczycieli.
Na zakończenie spotkań Maciej Bury opowiedział o pracy, funkcjonowaniu i roli kolejnej instytucji unijnej, jaką jest Rada Unii Europejskiej.
Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również Parlamentarium, w którym można wybrać się w interaktywną, wirtualną podróż po historii Europy.
W wizycie uczestniczyli opiekunowie zespołów uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – finalistów konkursu “Rozwój ma wiele twarzy” oraz nauczyciele warszawskich szkół biorący udział w Przeglądzie Dobrych Praktyk Edukacyjnych pt: “Razem ciekawiej”. Przegląd zorganizowało Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno –Społecznych i Szkoleń, którego partnerem było Przedstawicielstwo KE w Polsce.
Wyjazdy studyjne do Brukseli dla nauczycieli mają przybliżyć im działania Unii Europejskiej w wybranych dziedzinach oraz wyjaśnić funkcjonowanie instytucji unijnych. Zdobytą w ten sposób wiedzę uczestnicy wykorzystują potem w pracy z uczniami.
Wizyta studyjna w Brukseli odbyła się w dniach 14-16 czerwca 2016 r. i została przygotowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Dział Wizyt Komisji Europejskiej.