Mniej cukru i lepsze oznakowanie miodu, soków i dżemów

Parlament aktualizuje przepisy dotyczące produktów spożywanych na śniadanie, aby ułatwić Europejczykom zdrowsze i lepszej wybory żywieniowe.

Śniadaniowe produkty spożywcze: miód, dżem, owoce.
Nowe przepisy zaostrzają zasady etykietowania miodów, zwiększają zawartość owoców w dżemach i zmniejszają ilość cukru w sokach owocowych.

Aby nadążyć za zmianami na rynku żywności UE i ułatwić konsumentom zdrowe odżywianie, Parlament Europejski zatwierdził korektę istniejących przepisów dotyczących składu, etykietowania i produkcji miodu, soków owocowych, dżemów, marmolad i mleka.

Aktualizacja „dyrektyw śniadaniowych” UE ma:

  • zaostrzyć przepisy dotyczące etykietowania miodów
  • zwiększyć zawartość owoców w składzie dżemów
  • zmniejszyć ilość cukru w sokach owocowych

Co się zmieni?

Miód

Nowe przepisy wprowadzą konieczność nie tylko oznaczenia, czy miód pochodzi z UE czy nie. Obowiązkowe będzie również podanie krajów pochodzenia, w kolejności malejącej i z wykazem, jaki procent produktu pochodzi z każdego z nich.

Z powodu obaw, że producenci miodu dodają cukier do produktów pszczelarskich, UE chce wzmocnić kontrolę i rozwinąć metody wykrywania tego zjawiska. Ma również wprowadzić system identyfikacji, który pozwoli na wskazanie pochodzenia miodu od konkretnego pszczelarza lub importera.

Soki owocowe

Obowiązujące przepisy UE już dokonują rozróżnienia między nektarami owocowymi, które mogą zawierać dodatek cukru, a sokami owocowymi, które nie mogą. Jednak wielu konsumentów nie jest świadomych tej różnicy, dlatego soki owocowe będą mogły używać oznakowania na etykietach, że zawierają „tylko naturalnie występujące cukry”.

Jeśli usunięto przynajmniej 30% naturalnie występujących cukrów, soki będą mogłby być oznaczone jako „o zmniejszonej zawartości cukru”. Producenci, którzy chcieliby stosować ten tekst na etykiecie, nie mogą używać słodzików, aby poprawić i zmienić smak, konsystencję lub jakość swoich produktów.

Dżemy i marmolady

Minimalna zawartość owoców w dżemach zostanie podwyższona, co oznacza, że będą zawierały mniej cukru. Dżemy będą musiały zawierać przynajmniej 450 g owoców na kilogram (wcześniej było to 350 g), a wysokiej jakości dżemy 500 g owoców na kilogram (wcześniej było to 450 g).

Nazwa „marmolada” jest obecnie stosowana tylko dla dżemów z owoców cytrusowych, jednak dzięki nowym przepisom będzie można się nią posługiwać dla dowolnego dżemu owocowego, zgodnie z lokalnymi tradycjami.

Mleko odwodnione

UE zezwoli na produkcję odwodnionych produktów mlecznych z obniżoną zawartością laktozy. Mleko odwodnione obejmuje różne rodzaje mleka o obniżonej zawartości wody, i może nawet występować w postaci stałej.

Kontekst i kolejne kroki

Obecnie obowiązujące ‘dyrektywy śniadaniowe’ zawierają zestaw przepisów, które regulują opis, definicję, cechy i etykiety różnych rodzajów produktów spożywczych, takich jak: kakao i produkty czekoladowe, cukry, miód, soki owocowe, mleko odwodnione, kawa, ekstrakty z cykorii, dżemy owocowe, żelki, marmolady oraz słodzone puree z kasztanów jadalnych.

UE wprowadziła je, aby ujednolicić przepisy we wszystkich państwach członkowskich, chronić konsumentów i unikać nieuczciwej konkurencji. Jednak obecne przepisy mają ponad 20 lat, dlatego w kwietniu 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała ich aktualizację.

W styczniu 2024 r. Parlament i Rada UE doszły do porozumienia ws. zmiany czterech z siedmiu dyrektyw śniadaniowych. Parlament zatwierdził porozumienie w kwietniu 2024 r.; nowe przepisy wejdą w życie po ich formalnym przyjęciu przez Radę i 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa UE muszą zastosować nowe przepisy w ciągu 2 lat.

Dowiedz się o innych działaniach, jakie UE podejmuje w celu ochrony konsumentów

Więcej informacji