Miesięczny przegląd wiadomości na pomorzu

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości na Pomorzu za luty

➡️Gdańskie uczelnie stawiają na kształcenie specjalistów od energetyki jądrowej
Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Gdańska tworzącymi wspólnie Uniwersytet Fahrenheita podpisały umowę ze Spółką Polskich Elektrowni Jądrowych, dzięki czemu studenci i absolwenci będą mogli kształcić się z zakresu energetyki jądrowej i zdobywać umiejętności praktyczne.

📢 https://tiny.pl/c96xz

➡️ Rusza rozbudowa Naftoportu. Największe zbiornikowce w Gdańsku
Naftoport podpisał umowę na projekt rozbudowy o nowe głębokowodne stanowisko przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych. Prace projektowe i cała inwestycja prowadzona jest przy współudziale Zarządu Portu Morskiego Gdańsk.

📢 https://tiny.pl/c96q3

➡️ Gazociąg Baltic Pipe z prestiżową nagrodą za “zmianę polskiego przemysłu”
Baltic Pipe nagrodzona została jako kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Baltic Pipe stał się symbolem polskiej suwerenności energetycznej. Ma znaczenie nie tylko dla naszej gospodarki, stwarza realną szansę na skuteczną dywersyfikację dostaw gazu do krajów regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej.

📢 https://tiny.pl/c96mr

➡️Fundusze Europejskie dla województwa pomorskiego zatwierdzone przez KE
9 lutego w Gdańskim ECS odbyła się konferencja otwierająca program Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, prezentująca Pomorze w nowej perspektywie. Województwo pomorskie otrzyma do 2027 roku 8,2 mld złotych z budżetu Unii Europejskiej. Decyzję o zatwierdzeniu funduszy przekazała komisarz ds. Polityki Regionalnej Elisa Ferreira

📢https://tiny.pl/c96rn

➡️Kościerzyna otrzymała spore pieniądze na dywersyfikację źródeł ciepła.
Miasto ma być bardziej niezależne od sytuacji gospodarczej dzięki dotacji i pożyczkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

📢https://tiny.pl/c96tz

➡️Dzięki funduszom unijnym w Gminie Pruszcz Gdański powstaną kolejne tereny inwestycyjne
17 lutego podpisano umowę na dofinansowanie projektu Polhoz Sp. z.o.o pt. „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Pruszcz Gdański przez Polhoz szansą na rozwój przedsiębiorczości”. Projekt będzie finansowany w ramach Działania 2.5 „Inwestorzy zewnętrzni” RPO WP

📢https://tiny.pl/c967w

➡️Pomorskie regionem przyszłości według Financial Times
W rankingu fDi Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023 woj. pomorskie znalazło się na piątym miejscu wśród najatrakcyjniejszych inwestycyjnie miejsc w Europie.

📢https://tiny.pl/c9674

➡️ Europejski wiec solidarności z Ukrainą
W rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie odbył się na placu Solidarności w Gdańsku Europejski wiec solidarności z Ukrainą, by zademonstrować poparcie dla Ukrainy i wyrazić nadzieję na pokój.

📢https://tiny.pl/c96r7

➡️ Międzynarodowe zawody jeździeckie Cavaliada 2023 w lutym w hali Ergo Arena. Cztery dni i bogaty program wydarzenia
w dniach 2-5 luty odbyła się CAVALIADA, czyli międzynarodowe zawody jeździeckie, w ramach których rywalizują ze sobą zawodnicy 4 konkurencji jeździeckich: skoków przez przeszkody, powożenia, WKKW i ujeżdżenia.

📢https://ergoarena.pl/wydarzenia-lista/cavaliada-2023/