Ku czci ofiar

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: – Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o katastrofie samolotu we Francji, która kosztowała życie 150 osób. Moje serce jest z rodzinami i przyjaciółmi ofiar. To jest tragedia, która uderza w nas zbyt nagle. W imieniu własnym oraz w imieniu Komisji Europejskiej chciałbym przekazać moje najgłębsze wyrazy współczucia, a także wyrazić naszą europejską solidarność z mieszkańcami Francji, Niemiec i Hiszpanii. Nasze myśli są z ofiarami, ich rodzinami i przyjaciółmi.

Samolot linii Germanwings rozbił się we wtorek 24 marca w pobliżu alpejskiego Masywu Trzech Biskupstw.

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w środę 25 marca rozpoczęła się minutą ciszy dla uczczenia ofiar katastrofy samolotu Germanwings oraz ataku terrorystycznego w muzeum Bardo w Tunezji 18 marca.

Przewodniczący PE Martin Schulz podkreślił, że wśród 150 ofiar katastrofy lotniczej było szesnaścioro dzieci – uczniów wracających do domu w Haltern w Nadrenii Północnej-Westfalii, po zakończeniu wymiany szkolnej w Hiszpanii.

Przewodniczący przekazał także kondolencje od całego Parlamentu rodzinom i przyjaciołom ofiar ataku terrorystycznego na muzeum Bardo w Tunisie, który miał miejsce 18 marca. Zginęło tam 20 zagranicznych turystów, w tym trzech Polaków. – Atak ten jest dowodem na wzrost aktywności fanatycznego fundamentalizmu – powiedział Schultz.