Harmony Link pod Bałtykiem

720 mln euro z instrumentu „Łącząc Europę” trafi do Litwy, Łotwy i Estonii na połączenie ich sieci energetycznych z resztą kontynentu. – Większość środków zostanie przeznaczona na budowę nowego połączenia międzysystemowego na Morzu Bałtyckim. Uważam, że nazwa »Harmony Link« doskonale tu pasuje – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Oświadczenie prasowe przewodniczącej Ursuli von der Leyen wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, premierem Estonii Jürim Ratasem, premierem Polski Mateuszem Morawieckim i premierem Łotwy Krišjānisem Kariņšem

Z przyjemnością witam przywódców Estonii, Łotwy, Litwy i Polski w Komisji Europejskiej. Dzisiejszy dzień jest ważny dla Europy, bo stawiamy duży krok w kierunku połączenia Europy. Co jest wyrazem europejskiej solidarności w działaniu.

Wczoraj wieczorem przyznaliśmy 720 mln euro z instrumentu „Łącząc Europę” na połączenie sieci energetycznych państw bałtyckich z resztą Europy. Projekt ten jest przełomowym momentem oznaczającym zakończenie izolacji bałtyckiego rynku energii. Większość środków zostanie przeznaczona na budowę nowego połączenia międzysystemowego na Morzu Bałtyckim. Uważam, że nazwa »Harmony Link« doskonale tu pasuje.

Połączenie to zmniejszy nadmierną zależność regionu i nadmierne uzależnienie od jednego źródła importu energii przez harmonijne połączenie sieci z resztą Unii Europejskiej. Jest to również inwestycja w przyszłość. W ramach nowej sieci energii morskiej, energia elektryczna ze źródeł odnawialnych będzie dostarczana do wszystkich krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Dlatego z zadowoleniem przyjmuję deklarację bałtycką dotyczącą morskiej energii wiatrowej podpisaną w tym tygodniu przez Komisję i osiem państw członkowskich. Projekt ten służy łączeniu Europy, naszemu bezpieczeństwu energetycznemu oraz Europejskiemu Zielonemu Ładowi.

Pokazuje on, że jeśli chodzi o tę Unię, to bez względu na położenie na mapie, zawsze jesteśmy w centrum Europy.