Gdańskie Święto Europy

FB_EUROPA copy (1)

Atrakcje rozpoczną się o godzinie 12.00. Podczas pikniku nie zabraknie propozycji zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

W specjalnie zaaranżowanej strefie dla dzieci będzie można pobawić się z maskotką Syriusza (oficjalny symbol Unii Europejskiej), a także ułożyć wielką mapę Europy z puzzli. Nie zabraknie też innych atrakcji – quizów z nagrodami, zgadywania flag, tworzenia pinsów i malowania twarzy. W części z aktywnościami stanie duże, ważące ponad 200 kg koło fortuny. Dzięki niemu konkursy z nagrodami będą jeszcze bardziej emocjonujące.
W tym czasie będzie można spróbować przysmaków z różnych krajów Europy w strefie gastronomicznej. Z okazji święta zostanie przygotowany zestaw najbardziej charakterystycznych europejskich potraw. Niedaleko stanie stoisko poświęcone gdańskim wydarzeniom kulturalnym o europejskim zasięgu.
Gdańskie szkoły z okazji święta przygotowały ponad 20 stanowisk przedstawiających poszczególne kraje UE. Każde z nich będzie posiadało inną aranżację i własny program atrakcji. Dodatkowo pojawią się na nich rodowici mieszkańcy prezentowanych krajów.

Wszyscy świętujący będą mogli przyłączyć się do tworzenia wielkiej flagi UE, na którą złoży się ok. 5 tysięcy małych samoprzylepnych karteczek. Każdą z nich będzie można podpisać własnym imieniem. Nad Miasteczkiem Europejskim wzniesie się także prawdziwy balon. Aby skorzystać z tej atrakcji, należy wziąć udział w konkursach i quizach.
Organizatorzy przygotowali też coś dla fanów smartfonów – grę terenową „Tropem funduszy unijnych”, która będzie wymagała dostępu do internetu i siły w nogach. E-skrytki ze wskazówkami będą ukryte nie tylko na Targu Węglowym. Oprócz tego będzie można wziąć udział w interaktywnym quizie z pytaniami z wykorzystaniem serwisu społecznościowego Snapchat.

Momentem kulminacyjnym Gdańskiego Święta Europy będzie wspólne odśpiewanie „Ody do radości”, które nastąpi o godzinie 16.00. Może wziąć w nim udział każdy uczestnik święta. Nie martw się, jeśli nie znasz słów pieśni – każdy otrzyma swój egzemplarz tekstu. Melodię poprowadzi przeszło 200 chórzystów zrzeszonych w Gdańskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przy akompaniamencie Orkiestry Vita Activa. Całość pod batutą Bogny Swiłło. Rozgrzewki wokalne rozpoczną się po godzinie 15.00.

plakat