Komisja Europejska wszczyna dwa szczegółowe dochodzenia na podstawie rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych w sektorze fotowoltaiki słonecznej.
Dochodzenia dotyczą potencjalnie zakłócającej rynek roli subsydiów zagranicznych przyznawanych oferentom w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Komisja oceni, czy zainteresowani wykonawcy odnieśli nienależną korzyść w związku z udzielaniem zamówień publicznych w UE.
Wszczęte dochodzenia są następstwem powiadomień złożonych przez grupę Enevo, w tym LONGi Solar Technologie GmbH, a z drugiej strony przez Shanghai Electric UK Co. Ltd. i Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co. Ltd. Odpowiednie postępowanie publiczne zostało wszczęte przez rumuńską instytucję zamawiającą (Societatea PARC fotovoltaic ROVINARI EST S.A.) w celu zaprojektowania, budowy i eksploatacji parku fotowoltaicznego w Rumunii o zainstalowanej mocy 110 MW. Projekt ten jest częściowo finansowany z unijnego funduszu modernizacyjnego.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie subsydiów zagranicznych przedsiębiorstwa są zobowiązane do zgłaszania swoich przetargów na zamówienia publiczne w UE, gdy szacunkowa wartość zamówienia przekracza 250 mln EUR oraz gdy przedsiębiorstwu przyznano zagraniczne wkłady finansowe w wysokości co najmniej 4 mln EUR z co najmniej jednego państwa trzeciego w ciągu trzech lat poprzedzających zgłoszenie.
Po wstępnym przeglądzie wszystkich uwag Komisja uznała za uzasadnione wszczęcie szczegółowego dochodzenia w odniesieniu do dwóch oferentów, ponieważ istnieją wystarczające przesłanki wskazujące na to, że obu przyznano subsydia zagraniczne zakłócające rynek wewnętrzny.
W trakcie szczegółowego dochodzenia Komisja dokona dalszej oceny domniemanych subsydiów zagranicznych i uzyska wszystkie informacje niezbędne do ustalenia, czy mogły one umożliwić przedsiębiorstwom złożenie nadmiernie korzystnej oferty w odpowiedzi na ofertę. Taka oferta mogłaby spowodować utratę możliwości sprzedaży przez inne przedsiębiorstwa uczestniczące w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych po zakończeniu szczegółowego dochodzenia Komisja może (i) zaakceptować zobowiązania zaproponowane przez przedsiębiorstwo, jeżeli w pełni i skutecznie zaradzą one zakłóceniu, (ii) zakazać udzielenia zamówienia lub (iii) wydać decyzję o braku sprzeciwu.
W dniu 4 marca 2024 r. oba konsorcja złożyły pełne zgłoszenie. Od tego dnia Komisja ma 110 dni roboczych na podjęcie decyzji. Wszczęcie szczegółowego dochodzenia nie przesądza o jego wyniku.
Uczciwa konkurencja ma zasadnicze znaczenie dla przyciągnięcia badań i inwestycji na europejskim rynku energii słonecznej. Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych jest narzędziem gwarantującym równe szanse i gwarantującym, że nikt nie będzie mógł czerpać korzyści z niesprawiedliwych korzyści.Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej
Panele słoneczne nabrały strategicznego znaczenia dla Europy: produkcja czystej energii, tworzenie miejsc pracy w Europie i bezpieczeństwo dostaw. Dwa nowe szczegółowe dochodzenia w sprawie subsydiów zagranicznych w sektorze paneli słonecznych mają na celu ochronę bezpieczeństwa gospodarczego i konkurencyjności Europy poprzez zapewnienie, aby przedsiębiorstwa na naszym jednolitym rynku były rzeczywiście konkurencyjne i uczciwe.Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego
Pierwsze badane konsorcjum składa się z grupy Enevo i LONGi Solar Technologie GmbH. Enevo Group, lider konsorcjum, jest dostawcą usług inżynieryjnych i konsultingowych z siedzibą w Rumunii. Longi Solar Technologie GmbH jest nowo utworzoną, w pełni posiadającą i w pełni kontrolowaną niemiecką spółką zależną LONGi Green Energy Technology Co., Ltd, która jest głównym dostawcą rozwiązań fotowoltaicznych, notowaną na giełdzie w Hongkongu. Zarówno LONGi Solar Technologie GmbH, jak i LONGi Green Energy Technology Co., Ltd. prowadzą działalność w zakresie opracowywania, produkcji i serwisowania płytek, ogniw i modułów słonecznych.
Drugie badane konsorcjum składa się z Shanghai Electric UK Co. Ltd. i Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co. Ltd. Oba przedsiębiorstwa są w 100 % własnością Shanghai Electric Group Co. Ltd, przedsiębiorstwa państwowego Chińskiej Republiki Ludowej i są przez nie kontrolowane. Jest ostatecznie własnością państwowego komitetu ds. nadzoru i zarządzania branżą w Szanghaju, podmiotu państwowego podlegającego centralnemu rządowi Chin i jest przez niego kontrolowane. Shanghai Electric UK Co., Ltd. i Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co., Ltd. są wiodącymi światowymi dostawcami rozwiązań przemysłowych w zakresie energii, produkcji i integracji wywiadu cyfrowego. Świadczą usługi w zakresie magazynowania energii wiatrowej, słonecznej i wodoru, a także zintegrowany proces wytwarzania, sieci, obciążenia i magazynowania.
Przebieg postępowania
Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych ( „rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych”) zaczęło obowiązywać 12 lipca 2023 r. Ten nowy zbiór przepisów umożliwia Komisji przeciwdziałanie zakłóceniom spowodowanym subsydiami zagranicznymi, a tym samym umożliwia UE zapewnienie równych warunków działania wszystkim przedsiębiorstwom działającym na rynku wewnętrznym, przy jednoczesnym zachowaniu otwartości na handel i inwestycje.
Wydaje się, że w ostatnich latach subsydia zagraniczne zakłócały rynek wewnętrzny UE, w tym poprzez zapewnienie ich odbiorcom nienależnej przewagi przy nabywaniu przedsiębiorstw lub udzielaniu zamówień publicznych w UE ze szkodą dla uczciwej konkurencji. Rozporządzenie FSR eliminuje takie zakłócenia i likwiduje lukę regulacyjną. Zapewnia ona UE nowe narzędzia do skutecznego zwalczania subsydiów zagranicznych, które powodują zakłócenia i podważają równe warunki działania na rynku wewnętrznym, który opiera się na konkurencyjnej społecznej gospodarce rynkowej.
Rozporządzenie FSR wprowadza trzy procedury:
- Dwie procedury oparte na zgłoszeniach w celu (i) badania koncentracji, a także (ii) ofert w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego obejmujących wkłady finansowe przyznane przez rządy państw spoza UE. Obowiązki w zakresie powiadamiania mają zastosowanie do podmiotów gospodarczych od 12 października 2023 r.
- Procedurę z urzędu mającą na celu zbadanie wszystkich innych sytuacji rynkowych, w ramach której Komisja może rozpocząć przegląd z własnej inicjatywy.
Komisja opublikuje nieopatrzoną klauzulą poufności wersję dzisiejszej decyzji, a także przyszłą ostateczną decyzję, po jej przyjęciu, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Więcej Informacji
- Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych
- Strona internetowa rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych
- Informacje praktyczne, w tym pytania i odpowiedzi
- Strona zawierająca informacje
Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.