Festiwalowa końcówka lata

Lato to doskonały czas, by korzystać z bogatej oferty kulturalnej w całej Europie – od muzyki klasycznej, przez współczesną, po teatr i taniec. Przed nami ostatnie tygodnie lata, a wraz z nimi wiele interesujących festiwali.

Mamy jeszcze szansę wybrać się na doroczny słoweński festiwal Mladi Levi odbywający się w Lublanie od 23 sierpnia do 2 września oferuje mieszankę teatru i tańca. Jest to wydarzenie, podczas którego już od kilkunastu lat odkrywane są młode talenty we współczesnym teatrze progresywnym.

Od 2 do 9 września w holenderskim Utrechcie odbędzie się festiwal Gaudeamus Muziekweek, na którym wykonywane będą utwory młodych kompozytorów.

W tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu literatury w Berlinie (od 4 do 15 września) udział weźmie około 150 pisarzy z całego świata, którzy będą czytać swoje książki i opowiadać o swojej pracy.

Kolejnym przystankiem na muzycznym szlaku będzie festiwal Punkt odbywający się w norweskim mieście Kristiansand od 6 do 8 września. Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji jest legendarny muzyk Brian Eno. Wśród zaproszonych przez niego artystów znajdą się między innymi awangardowi muzycy z duetu Cyclobe oraz Guimba Kouyaté z Mali.

Ci, którzy na wakacje wybierają się później, będą mieli okazję pojechać do Austrii na festiwal Steirischer Herbst (od 21 września do 14 października). W programie fascynująca mieszanka teatru, tańca, architektury, filmu, muzyki, literatury i sztuki.

Zaległości teatralne można też będzie nadrobić podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego odbywającego się od 21 do 26 września w słowackiej Nitrze. Przez 12 dni zespoły z Czech, Chorwacji, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, Słowenii, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii wezmą udział w 20 przedstawieniach, których motywem przewodnim będzie wina i niewinność.

Stolice kultury

Tegoroczne europejskie stolice kultury – portugalskie Guimarães i słoweński Maribor – przygotowały bogaty program kulturalny, dla którego warto zboczyć z wytyczonej trasy.

Guimarães zachwyca między innymi swoim historycznym centrum, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a Maribor koncentruje się na budowaniu sieci kontaktów z innymi miastami, aby wspólnie wyrażać „energię sztuki i kultury”.

Wsparcie dla kultury

To zaledwie kilka spośród licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych organizowanych w całej Europie. Wiele z nich jest dofinansowywanych z programów kulturalnych i multimedialnych UE, które mają promować dialog międzykulturowy oraz wspierać mobilność artystów i obieg dzieł sztuki w Europie.

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali

Więcej na temat unijnych programów wspierających kulturę i dziedzictwo: LINK