Europejskie świętowanie w Trójmieście

W minionym tygodniu, a dokładnie 9 maja, obchodziliśmy Dzień Europy. W trójmieście połączyliśmy świętowanie tego dnia z 15-leciem Polski w Unii Europejskiej. Nie ograniczyło się jednak do dwóch dni i pierwsze wydarzenie z tym związane odbyło się już 28 kwietnia, natomiast ostatnie 10 maja. Razem z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct świętował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Eurodesk Gdańsk, Stowarzyszenie Morena, Uniwersytet Gdański i Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

28 kwietnia odbył się przejazd rowerowy Tunelem pod Martwą Wisłą. Wydarzenie to było zarówno jednym z elementów celebrowania członkostwa Polski w Unii, ale także uczczeniem trzecich urodziny tej niezwykle ważnej inwestycji. W przejeździe wzięło udział kilkaset osób, w tym prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

29 kwietnia na przy Filharmonii Bałtyckiej ułożono „żywą flagę”. Uczestnicy otrzymali niebieskie karty potrzebne do zbudowania flagi, a także 12 żółtych gwiazd, które symbolizują unijną jedność i całość.


majag

1 maja mieszkańcy Gdańska zebrali się pod Dworem Artusa, gdzie wspólnie z chórem Music Everywhere odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Odę do radości”, której wersja instrumentalna jest oficjalnym hymnem Unii Europejskiej. Tego dnia na gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE odbył się także koncert „Zjednoczeni w Różnorodności”. Na scenie pojawili się: Maria Peszek, Natalia Przybysz oraz wielu innych artystów, nawiązujących w trakcie występu do różnorodności, jaka charakteryzuje UE.

9 maja mogliście nas spotkać w Sopocie, na Wydziale Ekonomicznym UG, a 10 maja w Wyższej Szkole Bankowej. Na obu uczelniach służyliśmy pomocą w celu zrozumienia specyfiki Unii Europejskiej, a także, przy pomocy wielu publikacji, prezentowaliśmy, jak wiele zmieniło się w Polsce w trakcie naszego 15-letniego członkostwa.

majaja

Obchody zakończyliśmy w zabytkowym EuroTramwaju, gdzie razem z Eurodesk Gdańsk i Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zachęcaliśmy do głosowania w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

maj majjaaa