Przesłanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z okazji Dnia Europy

Moi drodzy Europejczycy!

Dziś na naszym kontynencie pojawiają się cienie przeszłości, o której myśleliśmy, że już dawno została za nami. Okrutna wojna, bezsensowna agresja i zniszczone miasta. Miliony niewinnych ludzi uciekających ze swoich domów. Naród rozpaczliwie walczący o swoją przyszłość.

Europa stoi po stronie Ukrainy.

Jednocześnie inwazja Kremla przypomina nam, dlaczego świętujemy Dzień Europy. Dzień, w którym narodziła się nasza pokojowa, dostatnia i zjednoczona Europa. 72 lata później Europa jest silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek.

Wspólnie wspieramy naszych ukraińskich przyjaciół. Wychodzimy z kryzysu COVID. Państwa członkowskie otrzymały już 100 mld euro z naszego funduszu odbudowy NextGenerationEU. Ogromne inwestycje codziennie zapewniają miliony miejsc pracy i stwarzają nowe szanse w Europie. Pracujemy ciężko, aby chronić klimat i uniezależnić nasz kontynent od energii z importu paliw kopalnych.

Nasza Unia tworzy zasady, które będą kształtować erę cyfrową poza naszymi granicami. Europa mogła to wszystko osiągnąć, ponieważ byliśmy zjednoczeni i zdeterminowani. Dlatego też jestem przekonana i optymistycznie nastawiona, że nasza Unia może również sprostać wyzwaniu, jakie niesie wojna w Ukrainie.

Obywatele Europy wskazują drogę.

Miliony Europejczyków – we wszystkich zakątkach Unii i z różnych środowisk – zmobilizowały się, by pomóc swoim sąsiadom w potrzebie. Miliony otworzyły swoje drzwi dla ukraińskich uchodźców. Kolejne miliony wysłały żywność i ubrania lub przekazały darowiznę. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej Europejczycy czują, że należą do jednej europejskiej rodziny.

To napełnia moje serce dumą.

Wszystkiego najlepszego, Europo!

Szczęśliwego Dnia Europy dla Was wszystkich!