#EUandME na Olsztyn Green Festival

Podczas tegorocznej edycji Olsztyn Green Festival uczestnicy po raz pierwszy mogli odwiedzić strefę #EUandME, przygotowaną przez Komisję Europejską w Polsce. Motywem przewodnim przygotowanych aktywności była możliwość realizacji pasji w Unii Europejskiej, zaś wiodące tematy to ekologia, sztuka oraz sport. W strefie europejskiej przez 3 dni wspólnie bawiły się całe rodziny.

– Zdecydowaliśmy się na obecność na Olsztyn Green Festival, bo bardzo podoba nam się jego idea – promocja ekologii i zdrowego trybu życia. Poza tym, festiwale muzyczne to idealna okazja, by porozmawiać o Unii Europejskiej i jej projektach, także tych pro-ekologicznych, w swobodniejszej atmosferze. A o lsztyński festiwal przyciąga ludzi w różnym wieku. W naszej strefie gościliśmy całe rodziny, grupy młodzieży i osoby starsze – ocenia Anna Malik z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Trend „eco” trwa już kilka lat, jednak w ostatnim czasie coraz bardziej widać, że nie jest to wyłącznie kwestia mody. Wzrasta świadomość społeczna i potrzeba dbania o środowisko. Ekologia staje się też jednym z najważniejszych tematów polityki unijnej. Decyzją UE do 2030 r. wszystkie plastikowe opakowania mają nadawać się do recyklingu. Warsztaty ekologiczne, prowadzone w strefie #EUandME podczas Olsztyn Green Festiwal przyciągały tłumnie całe rodziny. Ich zadaniem było pokazanie, że wiele przedmiotów codziennego użytku, zwłaszcza tych z plastiku, można ponownie wykorzystać.

– Ludzie poszukują sposobu i miejsc, w których mogliby „oswoić” się z ekologicznymi rozwiązaniami. Warsztaty dają możliwość podpatrzenia i spróbowania samemu. Ośmielają do tego, żeby potem ekologiczne rozwiązania zastosować w domu. Na naszych warsztatach można było m.in. nauczyć się, jak ze zużytej plastikowej butelki PET zrobić doniczkę na kwiaty czy piórnik na kredki, czy też jak niepotrzebne używane rzeczy z materiału zamienić w torby na zakupy czy woskowijki zastępujące folię aluminiową – mówiła Majka Pisula prowadząca warsztaty ekologiczne.

Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się aktywności w strefie sztuki. Kolejki gości ustawiały się po pamiątkowe zdjęcie i gifa w stylu Andy’ego Warhola czy festiwalowy „tatuaż”. Nie zabrakło chętnych do komponowania własnej muzyki. Dzięki urządzeniu Mash Machine młodsi i dorośli fani muzyki mogli rozwijać swoje muzyczne pasje.

W strefie #EUandME można było także obejrzeć krótkometrażowe produkcje filmowe znanych europejskich reżyserów. Na ekranie wyświetlane były m.in. filmy „Odludek” Tomasza Koneckiego (twórcy filmów takich jak „Ciało”, „Testosteron” i „Lejdis”) i „Spisek” Magdaleny Załęckiej, laureatki konkursu #EUandME dla młodych filmowców, ze znakomitą rola Stanisławy Celińskiej .

Podczas warsztatów komiksowych, uznani twórcy – scenarzystaGrzegorz Janusz oraz rysownik Tomasz „Piorun” Piorunowski pokazywali jak stworzyć komiksową historię. Ich najnowsze dzieło „Paneuropa vs. Pandemonium”, którego bohaterowie stoją na straży bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców Europy, będzie miało swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksów w Łodzi 27-29 września br.

W strefie sportu królowała ruchoma ścianka wspinaczkowa. Swoje umiejętności sprawdzali dorośli i dzieci. Wiele osób po raz pierwszy miało okazję zetknąć się z tym sportem właśnie w strefie Komisji Europejskiej.

Strefa #EUandME była także miejscem, w którym można było zrelaksować się i nabrać sił przed kolejnymi koncertami. Uczestnicy festiwalu z zainteresowaniem przeglądali dostępne w punkcie informacyjnym Komisji Europejskiej publikacje. Dla dzieci przygotowane były specjalne kolorowanki i książeczki o Unii Europejskiej.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej obecni w strefie #EUandME odpowiadali na pytania gości festiwalu m.in. o fundusze wspierające rozwój własnego biznesu i dofinansowanie firmy czy też programy ułatwiające studia, pracę lub wolontariat za granicą.

W tym roku strefę Komisji Europejskiej #EUandME będzie można odwiedzić jeszcze podczas Warszawskiego Festiwalu Konesera, który odbędzie się 14 – 15 września br.