DiscoverEU, czyli młodzi ruszają na podbój Europy

DiscoverEU to inicjatywa Unii Europejskiej, dzięki której młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie. Ta podróż koleją (z wyjątkiem niektórych fragmentów tras, które uczestnicy zamieszkali na wyspach lub w odległych regionach UE mogą pokonać innymi środkami transportu) to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i niezliczone miasta i miasteczka Europy. W tej podróży możesz spotkać inne osoby, które podobnie patrzą na świat, uzyskać większą niezależność i pewność siebie. Możesz też odkryć, czym jest dla Ciebie tożsamość europejska.

Jak kandydować?

Aplikować należy do 16 maja 2019r. na oficjalnej stronie programu: European Youth Portal.

Warunkiem uczestnictwa jest wiek, czyli w tym roku program jest skierowany do osób urodzonych pomiędzy 2 lipca 2000r. a 1 lipca 2001r., które w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów są obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i które podadzą w internetowym formularzu zgłoszeniowym prawidłowy numer dowodu tożsamości lub paszportu. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy rozwiązać quiz i odpowiedzieć na pytanie dodatkowe. Dodatkowo kandydaci muszą być przygotowani do podróży między 1 sierpnia 2019 r. a 31 stycznia 2020 r. przez maksymalny okres 30 dni.

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz problemy zdrowotne, które mogą utrudnić podróżowanie, przysługuje Ci prawo do udziału w konkursie DiscoverEU na specjalnych warunkach.

Wnioskodawcy zostaną powiadomieni o wynikach selekcji w czerwcu 2019 r.

Wybrani kandydaci będą mogli podróżować indywidualnie lub w grupie do pięciu osób. Z reguły będą podróżować koleją. Aby jednak zapewnić szeroki dostęp na całym kontynencie, uczestnicy mogą również korzystać z alternatywnych środków transportu, takich jak autobusy lub promy, lub wyjątkowo, samoloty. Zapewni to, że młodzi ludzie mieszkający w odległych regionach lub na wyspach w części UE również będą mieli szansę wziąć udział.

Równolegle Komisja pracuje nad tym, by DiscoverEU stało się bardziej otwarte i dostępne dla wszystkich, dzięki czemu system aplikacji będzie jeszcze łatwiejszy w użyciu, będzie zawierał wskazówki dotyczące podróżowania przyjaznego dla budżetu i dostosowywał, w miarę możliwości, potrzeby młodych osób niepełnosprawnych aby mogli podróżować.

Jakie są oczekiwania w stosunku do uczestników?

Jako uczestnik stajesz się ambasadorem projektu DiscoverEU. Dlatego zostaniesz poproszony o relację z Twojej podróży. Możesz to robić na przykład za pomocą mediów społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook lub Twitter, z hasztagiem #DiscoverEU. Możesz też zrobić prezentację o tej podróży w swojej szkole lub miejscowości. Możesz też wziąć udział w konkursie na zdjęcia i wideo #DiscoverEU #Competition i wygrać fantastyczne nagrody. Doskonałym źródłem inspiracji mogą być zdjęcia i filmy z poprzednich rund konkursu.

Jeśli lubisz podróżować, poznawać nowe miejsca i ciekawych ludzi to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Nie trać czasu i aplikuj a być może uda Ci się, z pomocą Komisji Europejskiej, przeżyć niesamowitą przygodę!