Czy Europa odrobiła lekcję z historii?

Budowanie przyszłości w oparciu o historyczne dziedzictwo, szczególnie doświadczenie II wojny, to temat Dialogu Obywatelskiego, który odbył się 23 stycznia w Krakowie. W Auditorium Maximum spotkało się niemal 1500 osób z Polski i Włoch, aby wspólnie z Fransem Timmermansem, Pierwszym Wiceprzewodniczącym KE rozmawiać o tym, w jaki sposób tragiczne doświadczenia historii kształtują teraźniejszość i przyszłość Europy.

Dialog Obywatelski otworzyły wystąpienia Bogusława Kośmidra, wiceprezydenta Krakowa oraz Wojciecha Nowaka, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obaj podkreślali, że ich miasto zawsze było ostoją wielu kultur i tolerancji, gdzie różne nacje współżyły ze sobą w zgodzie i wzajemnym szacunku.

W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, który obchodzony jest 27 stycznia, pierwsza część Dialogu została poświęcona świadectwom Polaków i Włochów ocalonych z Zagłady. Swoimi wspomnieniami z czasów II wojny światowej podzieliły się siostry Andra i Tatiana Bucci oraz Lidia Maksymowicz.

– Miałyśmy sześć i cztery lata, kiedy trafiłyśmy do obozu koncentracyjnego. Jesteśmy najmłodszymi włoskimi dziećmi, które przeżyły Zagładę – mówiła Andra Bucci– Pamiętam, jak jechałyśmy wagonem bydlęcym i czwartego kwietnia 1944 roku wysiadłyśmy na rampie w Auschwitz. Bardzo szybko pozbawiono nas imion, stałyśmy się numerami – cyframi, które wytatuowano nam na przedramionach.

Podróż wagonem i rampę w Auschwitz Birkenau pamięta także Lidia Maksymowicz. Podobnie jak twarz doktora Mengele, który w obozie prowadził pseudomedyczne eksperymenty. I do dziś nie może zrozumieć, dlaczego nadal w wielu sytuacjach wciąż zwycięża zło.

– W waszych młodych rękach, leży przyszłość tego świata. Nie dopuśćcie, aby to, co wydarzyło się w Auschwitz, kiedykolwiek się powtórzyło – powiedziała do uczestników Dialogu Lidia Maksymowicz. Oprócz Polaków na widowni zasiadała kilkusetosobowa grupa młodzieży z Włoch, uczestnicząca w projekcie “Pociąg pamięci”, którego celem jest zachowanie pamięci o Holokauście. Ich pobyt w Krakowie był zwieńczeniem kilkudniowej podróży kolejowej z Florencji do Oświęcimia i wizyty w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Dialog Obywatelski

EC

Podczas drugiej część Dialogu, zatytułowanej „Patrząc w przyszłość”, zastanawiano się, jaką rolę doświadczenia płynące z burzliwej historii starego kontynentu powinny odgrywać w budowaniu otwartej, przyjaznej i tolerancyjnej Europy. Na pytania uczestników odpowiadali Frans Timmermans oraz Enrico Rossi, premier Regionu Toskania.

W swoim wystąpieniu Pierwszy Wiceprzewodniczący KE zaznaczył, że aby oddać hołd milionom ludzi, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej, należałoby prześledzić łańcuch zdarzeń, który do niej doprowadził. – Wszystko zaczyna się od słów i mowy nienawiści, która również dzisiaj jest bardzo powszechna. Hejt po raz kolejny stał się orężem w dłoniach polityków. Słów używa się po to, aby wykluczać. Doświadczają tego Żydzi, Muzułmanie, homoseksualiści, kobiety – powiedział Frans Timmermans. – Unia Europejska powstała na popiołach obozów koncentracyjnych. To powinno nauczyć nas wszystkich, że Europa potrzebuje lepszej i mądrzejszej odpowiedzi na aktualne problemy niż hejt.

Timmermans wspominał o tragicznie zmarłym Prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, mówiąc, że był to człowiek otwarty, który wiedział, iż na nienawiść nie można odpowiadać nienawiścią. Dodał również, że Komisja Europejska przygotowuje różnego rodzaju propozycje mające być odpowiedzią na hejt i nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniające się w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Podstawą zmian powinno być natomiast krytyczne myślenie każdego obywatela Europy. – Uczmy nasze dzieci, jak myśleć samodzielnie. Niech kwestionują to, co im się mówi i przekazuje w codziennym życiu. Nie wpadajmy w pułapkę ‘plemienia”, sami wyciągajmy wnioski.

Z kolei Enrico Rossi, premier Regionu Toskanii podkreślał znaczenie otwartego dialogu i tolerancji dla budowania lepszej przyszłości Europy. – Unia Europejska ma ogromne znaczenie w kontekście utrzymania bezpieczeństwa, tolerancji i wzajemnego szacunku. Bez zjednoczonej i otwartej Europy wrócimy do przeszłości– mówił. Zapytany o to, co zrobić, aby przywrócić Europie gościnność, z której słynęła przez stulecia, stając się domem wielu narodowości i kultur, wskazał przykład Toskanii, gdzie obok siebie żyje 360 tysięcy Włochów i 400 tysięcy przedstawicieli innych nacji. Zaznaczył, że należy pracować nad tym, aby integrować imigrantów ze społeczeństwem i obejmować ich opieką prawną – po to, aby różnorodność była bogactwem, a nie problemem.

Podczas Dialogu poruszono również aktualne kwestie, w tym m.in. sprawę brexitu i zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Podkreślano, że przyszłość Europy zależy przede wszystkim od ludzi młodych i ich świadomych decyzji. Timmermans zauważył, że po raz pierwszy w wyborach do Parlamentu Europejskiego (“stawką jest dusza Europy”) będą głosowali ludzie urodzeni w nowym tysiącleciu. Jednocześnie zachęcał do aktywności i pamiętania o lekcji, której Europie udzieliła II wojna światowa.

Enrico Rossi i Frans Timmermans

EC

– Nie zmarnujcie swojego głosu. Jeżeli z niego nie skorzystacie, ktoś inny zdecyduje za was – mówił, zwracając się do młodzieży. – Trzymajcie się swoich przekonań i bądźcie wierni niewiarygodnemu bogactwu kultury europejskiej. Pamiętajcie, skąd przyszyliśmy. Wolność to nie dar od Boga. To ciężka praca i gigantyczna spuścizna, którą otrzymujecie od swoich rodziców i nauczycieli – podsumował spotkanie.

Dialogi Obywatelskie odbywają się w krajach Unii Europejskiej od 2012 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej odwiedzają regiony i miasta w całej Europie, aby rozmawiać z obywatelami oraz wysłuchać ich poglądów i oczekiwań dotyczących kształtu Europy.