Cztery kolory kalendarza Parlamentu

Czerwony, niebieski, różowy, turkusowy… To nie kolory tęczy, ale barwy wskazujące na to, co akurat dzieje się w Parlamencie.

W kalendarzu Parlamentu Europejskiego widoczne są różne kolory symbolizujące zadania posłów na dany tydzień. Przedstawiamy krótki przewodnik po kolorach przedstawiających prace Parlamentu Europejskiego przez następne 5 lat.

Niebieski – grupy polityczne W tygodniach zaznaczonych na niebiesko, posłowie do PE uczestniczą w spotkaniach grup politycznych, do których należą. Podczas tych spotkań, posłowie dyskutują nad aktami prawnymi, którymi Parlament zajmie się podczas sesji plenarnej. Grupy polityczne zrzeszają posłów o podobnych poglądach politycznych z różnych krajów członkowskich. Aby móc powstać, grupa polityczna musi składać się z co najmniej 25 posłów wybranych w co najmniej siedmiu państwach UE.Różowy – spotkania komisji parlamentarnych
Podczas różowych tygodni, eurodeputowani biorą udział w posiedzeniach komisji parlamentarnych, których są członkami. Posiedzenia komisji są otwarte dla publiczności i transmitowane na żywo.

Każdy eurodeputowany bierze udział w pracach co najmniej jednej komisji parlamentarnej. Każda komisja zajmuje się jednym obszarem unijnej polityki, od spraw zagranicznych po gospodarkę, równość, edukację czy kulturę. W komisjach zasiadają posłowie ze wszystkich stron politycznego spektrum.
Komisje to forum dla posłów z różnych grup politycznych, na którym dyskutują nad tworzonym prawem, proponują poprawki, oceniają propozycje prawne napływające z Komisji Europejskiej lub Rady oraz sporządzają sprawozdania do zaprezentowania na sesji plenarnej.

Czerwony – sesje plenarneUkoronowaniem pracy wykonanej podczas niebieskich i różowych tygodni są tygodnie czerwone, które oznaczają posiedzenia plenarne Parlamentu w Strasburgu i Brukseli.
Podczas sesji plenarnych, posłowie debatują nad kluczowymi zagadnieniami i głosują nad ważnymi kwestiami, od handlu i migracji po środowisko, przyjmując przepisy, wprowadzając poprawki lub czasem odrzucając przepisy.

Turkusowy – praca “w terenie”
Podczas turkusowych tygodni, posłowie pracują poza Parlamentem. To czas na spotkania z elektoratem w ich okręgach wyborczych lub udział w spotkaniach delegacji PE z parlamentarzystami z krajów spoza UE.