Bezpieczni w cyberprzestrzeni

Zdaniem komisarza Kinga, obywatele UE uznają cyberbezpieczeństwo za jedną z najważniejszych kwestii, bo bycie bezpiecznym on-line jest równie ważne, jak zachowanie bezpieczeństwa poza siecią. – Wszyscy korzystamy z internetu i jesteśmy coraz bardziej narażeni na zagrożenia ze strony tych, którzy chcą nas krzywdzić finansowo i politycznie – powiedział King podczas krakowskiego Forum.

Według szacunków, mieszkańcy strefy euro tracą rocznie miliard euro tylko z powodu wyłudzania danych z kart płatniczych. Dlatego KE zamierza w najbliższym czasie przygotować pakiet propozycji, których celem będzie wzmacnianie odporności, odstraszanie i tworzenie obrony cybernetycznej. 13 września w Orędziu i stanie Unii przewodniczący KE Jean-Claude Juncker powiedział: – W ostatnich trzech latach poczyniliśmy postępy w zapewnianiu Europejczykom bezpieczeństwa w sieci. Jednak Europa nadal nie jest właściwie przygotowana na cyberataki. Dlatego Komisja proponuje nowe narzędzia, m. in. Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego, byśmy mogli skuteczniej się bronić przed takimi atakami.Spotkanie z ministrem Błaszczakiem

Julian King wskazywał również na potrzebę edukacji i wyrabiana odpowiednich nawyków wśród obywateli UE, bo 95 proc. ataków było możliwe przez pomyłki i nierozwagę ludzi. – Musimy zacząć od zmian zachowań w domu, do rzeczy takich jak urządzenia domowe: backupy, zmiana haseł – to nie jest odkrywanie Ameryki, musimy tworzyć własne zasady i nawyki – mówił w Krakowie.

Pierwszego dnia pobytu w Polsce komisarz odwiedził były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wieczorem Julian King rozmawiał również z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem.


Wizyta w Centrum Sytuacyjnym agencji FrontexPodczas pobytu w Warszawie (wtorek 10 października) Julian Kingzwiedził siedzibę Frontexu, Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Podczas wizyty rozmawiał z jej dyrektorem wykonawczym Fabrice Leggeri o roli agencji w utrzymaniu bezpieczeństwa wewnętrznego w UE.

– Frontex stał się ważnym podmiotem w egzekwowaniu prawa na poziomie europejskim. Monitorowanie granic zewnętrznych i kontrola bezpieczeństwa są istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego w obrębie strefy Schengen i całej Unii Europejskiej – powiedział Leggeri.

W pierwszym roku funkcjonowania w ramach wzmocnionego mandatu Frontex stał się pełnoprawnym podmiotem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, z rozszerzonym zakresem działań i nowymi obowiązkami. Zebranymi przez siebie na wszystkich polach działalności danymi wywiadowczymi agencja dzieli się z władzami krajowymi i Europolem. W przyszłości będzie dzielić te informacje także z Eurojust, co wynika z nowego mandatu agencji.

Członkowie zespołów Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej rozmieszczani przez Frontex na przejściach granicznych i w hotspotach mają dostęp do wielu baz danych UE, w tym systemu informacyjnego Schengen (SIS), który umożliwia im przeprowadzanie skutecznych kontroli granicznych. Pracujący na pierwszej linii, oddelegowani przez Frontex funkcjonariusze są przeszkoleni w zakresie wykrywania potencjalnych bojowników i terrorystów na granicach zewnętrznych UE.

Wizyta w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym PolicjiOd marca 2016 r. agencja Frontex przekazała do Europolu informacje na temat kilku tysięcy osób podejrzewanych o transgraniczną działalność przestępczą. Funkcjonariusze uczestniczący w operacjach Fronteksu przyczynili się do aresztowania setek osób podejrzanych o przemyt ludzi i pomogli skonfiskować ponad 90 ton narkotyków.

Frontex zwiększył swój wkład w prowadzone przez UE działania operacyjne na rzecz walki z przestępczością zorganizowaną w ramach platformy współpracy EMPACT (europejska multidyscyplinarna platforma przeciwko zagrożeniom przestępstwami), skoncentrowane na zwalczaniu przemytu, handlu ludźmi, nadużyć w zakresie akcyzy i fałszowania dokumentów.

Centrum Szkolenia Policji w LegionowieWięcej informacji: