Jako przewodniczący PE będę walczył o wartości – zapowiadał przed wyborami Antonio Tajani, nowy szef europarlamentu. 63-letni Włoch zastąpi na stanowisku Martina Schulza. Praca w Parlamencie Europejskim nie jest obca nowemu przewodniczącemu, sprawował on mandat tej instytucji w latach 1994 – 2008, zasiadając we frakcji Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów. Od czerwca 2008 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza do spraw transportu, a od listopada 2010 r. objął funkcję komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.
Antonio Tajani (EPP) wygrał wybory w czwartej turze uzyskując 351 głosów. Jego kontrkandydat, Gianni Pittella (S&D, IT), zdobył 282 głosy. Żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów w trzech poprzednich turach wyborów na przewodniczącego Parlamentu we wtorek.
Po wyborze Tajani na konferencji prasowej powtórzył kilkakrotnie, że będzie przewodniczącym wszystkich europosłów i grup politycznych, także tych mniejszych. Nie zamierzam być jak premier Unii Europejskiej. Wolę być gwarantem mocnego Parlamentu i chcę wyrażać jego opinie, a nie moje własne – powiedział.
Deklarował, że chce iść śladem swojego poprzednika Martina Schulza i wzmacniać rolę PE wobec pozostałych instytucji Unii. Zdaniem Tajaniego PE musi być wysłuchany podczas negocjacji w sprawie Brexitu, w których pierwsze skrzypce odegrają Komisja Europejska oraz rządy państw UE.
18.01.2017 r. odbyły się wybory na wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Następujący posłowie zostali wybrani na wiceprzewodniczących Parlamentu w pierwszej turze głosowania (obok nazwiska liczba uzyskanych głosów):
Mairead McGuinness (EPL, IE) 466
Bogusław Liberadzki (S&D, PL) 378
Sylvie Guillaume (S&D, FR) 335
Ryszard Czarnecki (EKR, PL) 328
Ramón Luis Valcarcel (EPL, ES) 323
W drugiej turze głosowania wybrano:
Ioan Mircea Pasçu (S&D, RO) 517
Dimitrios Papadimoulis (GUE/NGL, EL) 469
Ulrike Lunacek (Zieloni,/EFA, AT) 441
Alexander Graf Lambsdorff (ALDE, DE) 393
Zasiadający we frakcji socjalistów europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także reprezentant konserwatystów Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących PE. Polska będzie miała teraz dwóch przedstawicieli w 14-osobowym gronie. W przypadku eurodeputowanego PiS wybór oznacza odnowienie mandatu na kolejne dwa i pół roku. Socjaliści wystawili Liberadzkiego, bo w związku z przegranymi wyborami na szefa PE mogli obsadzić większą liczbę wiceprzewodniczących w tej instytucji.
Od lewej: Ryszard Czarnecki, Bogusław Liberadzki.
Europoseł PiS zdobył w przeprowadzonym w środę rano głosowaniu w Strasburgu 328 głosów. Większe poparcie udało się zdobyć Liberadzkiemu, na którego zagłosowało 378 osób. To drugi najwyższy wynik w PE. „Jestem jedynym Polakiem, któremu udało się uzyskać ponowny wybór. Szósty wynik wśród 15 kandydatów jest fantastyczny, bo doceniono moją 2,5-letnią, ciężką pracę.” – napisał w oświadczeniu po wyborze Czarnecki. Nowi wiceprzewodniczący będą pełnić swoje funkcje przez najbliższe dwa i pół roku, do końca bieżącej kadencji Parlamentu.
Pięcioro kwestorów Parlamentu zostało wybranych, poprzez aklamację, w środę po południu. Głosowanie rozpoczęło się o 16.30. Podczas głosowania elektronicznego posłowie ustalili precedencję (protokolarny porządek pierwszeństwa):
Elisabeth Morin-Chartier (EPP, FR) 459
Andrey Kovatchev (EPP, BG) 432
Vladimir Manka (S&D, SK) 332
Catherine Bearder (ALDE, UK) 313
Karol Karski (ECR, PL) 213
Parlament Europejski ma łącznie pięciu kwestorów, odpowiedzialnych za sprawy administracyjne i finansowe dotyczące bezpośrednio europarlamentarzystów. Ponadto kwestorzy mają głos doradczy w prezydium Parlamentu Europejskiego, mogą również przedstawiać ewentualne propozycje zmian do przepisów uchwalanych przez prezydium PE.