14 lipca wchodzi w życie zmieniona dyrektywa UE w sprawie zwalczania handlu ludźmi, zawierająca bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zwalczania handlu ludźmi. Zmieniona dyrektywa wprowadza bardziej rygorystyczną kryminalizację i zapewnia organom publicznym silniejsze narzędzia do prowadzenia dochodzeń i ścigania nowych form wykorzystywania, w tym w internecie, oraz zapewnia lepszą pomoc i wsparcie ofiarom.
Na przykład prawo krajowe będzie musiało kwalifikować wykorzystywanie macierzyństwa zastępczego, przymusowych małżeństw i nielegalnej adopcji jako handel ludźmi. Osoby, które świadomie korzystają z usług świadczonych przez ofiary handlu ludźmi, popełniają przestępstwo. Korzystanie z internetu, smartfonów i komputerów będzie uważane za okoliczność obciążającą, gdy jest wykorzystywane do wykorzystywania seksualnego i może prowadzić do wyższych kar.
Zmieniona dyrektywa zagwarantuje, że wszystkie państwa UE połączą siły i zajmą się pojawiającymi się problemami w zharmonizowany sposób. Wyznaczą oni krajowych koordynatorów ds. zwalczania handlu ludźmi i będą musieli przyjmować i regularnie aktualizować krajowe plany działania. Państwa członkowskie UE mają dwa lata (do 15 lipca 2026 r.) na transpozycję tych nowych przepisów do prawa krajowego.
Unijna dyrektywa w sprawie zwalczania handlu ludźmi obowiązuje od 2011 r. Zmieniona dyrektywa opiera się na wniosku przedstawionym przez Komisję 19 grudnia 2022 r.