Weszły w życie bardziej rygorystyczne przepisy UE dotyczące zwalczania handlu ludźmi
Obraz przedstawia dwie ofiary handlu ludźmi po każdej stronie kadru. Po lewej stronie widzimy ofiarę handlu ludźmi na placu budowy. Po prawej widzimy ofiarę handlu ludźmi, siedzącą na łóżku w pokoju hotelowym.

14 lipca wchodzi w życie zmieniona dyrektywa UE w sprawie zwalczania handlu ludźmi, zawierająca bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zwalczania handlu ludźmi. Zmieniona dyrektywa wprowadza bardziej rygorystyczną kryminalizację i zapewnia organom publicznym silniejsze narzędzia do prowadzenia dochodzeń i ścigania nowych form wykorzystywania, w tym w internecie, oraz zapewnia lepszą pomoc i wsparcie ofiarom.

Na przykład prawo krajowe będzie musiało kwalifikować wykorzystywanie macierzyństwa zastępczego, przymusowych małżeństw i nielegalnej adopcji jako handel ludźmi. Osoby, które świadomie korzystają z usług świadczonych przez ofiary handlu ludźmi, popełniają przestępstwo. Korzystanie z internetu, smartfonów i komputerów będzie uważane za okoliczność obciążającą, gdy jest wykorzystywane do wykorzystywania seksualnego i może prowadzić do wyższych kar.

Zmieniona dyrektywa zagwarantuje, że wszystkie państwa UE połączą siły i zajmą się pojawiającymi się problemami w zharmonizowany sposób. Wyznaczą oni krajowych koordynatorów ds. zwalczania handlu ludźmi i będą musieli przyjmować i regularnie aktualizować krajowe plany działania. Państwa członkowskie UE mają dwa lata (do 15 lipca 2026 r.) na transpozycję tych nowych przepisów do prawa krajowego.

Unijna dyrektywa w sprawie zwalczania handlu ludźmi obowiązuje od 2011 r. Zmieniona dyrektywa opiera się na wniosku przedstawionym przez Komisję 19 grudnia 2022 r. 

Dowiedz się więcej

Ramy prawne i polityczne