Umowa z Valneva jeszcze bardziej poszerza wachlarz szczepionek, które mają być produkowane w Europie w ramach kontraktów podpisanych z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac, Moderna i Novavax. Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione. Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, powiedziała: – Zatwierdzona umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Nasz szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z COVID i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy, kto może, powinien się zaszczepić.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: Liczba przypadków COVID-19 niestety znów wzrasta w całej UE, ale nasza unijna strategia dotycząca szczepionek nadal przynosi efekty. Gdy tylko Europejska Agencja Leków potwierdzi, że szczepionka Valneva jest bezpieczna i skuteczna, dodamy kolejną opcję do naszego szerokiego zestawu dostępnych szczepionek. Nieprzerwanie wspieramy państwa członkowskie w ich wysiłkach na rzecz szczepień, a przesłanie nadal pozostaje takie samo: Zaufajcie nauce i szczepcie się, szczepcie się, szczepcie się.
Valneva jest europejskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym opracowującym szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa, wytwarzaną z żywego wirusa poprzez inaktywację chemiczną. Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie.
Poparta przez państwa członkowskie decyzja Komisji o wsparciu dla tej szczepionki opiera się na rzetelnym podejściu naukowym, zastosowanej technologii, doświadczeniu firmy w opracowywaniu szczepionek i jej zdolności produkcyjnej, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich państw członkowskich UE.
Kontekst
17 czerwca 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła europejską strategię służącą przyspieszeniu opracowywania, produkcji i wdrażania skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie.
W związku z obecnymi wariantami SARS-CoV-2 i nowymi wariantami zdolnymi do ucieczki immunologicznej Komisja i państwa członkowskie negocjują nowe umowy z przedsiębiorstwami już znajdującymi się w zestawie szczepionek UE, które umożliwiałyby szybki zakup dostosowanych szczepionek w ilości wystarczającej do wzmocnienia i przedłużenia odporności.
W celu zakupu nowych szczepionek państwa członkowskie mogą skorzystać z pakietu REACT-EU, jednego z największych programów w ramach nowego instrumentu Next Generation EU, który kontynuuje i rozszerza środki reagowania kryzysowego i kryzysowe środki naprawcze.
Więcej informacji
- Unijna strategia dotycząca szczepionek
- Bezpieczne szczepionki na COVID-19 dla Europejczyków
- Pytania i odpowiedzi: Warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciwko COVID-19
- Koronawirus – reakcja UE
- Podsumowanie działań Komisji w poszczególnych obszarach
- Zestawienie informacji: Jak działają szczepionki?
- Zestawienie informacji: Korzyści zdrowotne dzięki szczepionkom
- Zestawienie informacji: Procedura udzielania pozwolenia
- Zestawienie informacji: Bezpieczeństwo długoterminowe
- Zestawienie informacji: Obecny zestaw szczepionek w UEF
ot. EC