Valetta: ustalenia ws. migracji

Na zakończenie spotkania szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował o przyspieszenie relokacji uchodźców z Włoch i Grecji do innych krajów unijnych. Jak mówił, do tej pory tym mechanizmem objętych zostało jedynie 130 osób. Tymczasem UE zobowiązała się do przyjęcia lub przesiedlenia 160 tys. ludzi – uchodźców i migrantów. – W tym tempie osiągniemy założony cel w 2021 roku – mówił Juncker.

Podczas szczytu ustalono również, że Czechy, Węgry i Słowacja wyślą 225 osób, które będą wspierać działanie Frontexu (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej) oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia w Dziedzinie Azylu (EASO).

Podsumowując szczyt w Valetcie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że biorąc pod uwagę kryzys migracyjny i wynikające z niego konsekwencje jak np. przywracanie przez niektóre kraje kontroli granicznych, „teraz decyduje się przyszłość strefy Schengen”. – Musimy odzyskać kontrolę nad naszymi zewnętrznymi granicami.