UE w walcę z AIDS, gruźlicą i malarią

W sobotę 24 sierpnia UE ogłosiła zobowiązanie w wysokości 550 mln EUR na rzecz Światowego Funduszu podczas szczytu G7 w Biarritz. Fundusz to międzynarodowe partnerstwo na rzecz walki z AIDS, gruźlicą i malarią na całym świecie. Odkąd powstał w 2002 roku, jego praca uratowała już 27 milionów istnień ludzkich.

Przy tej okazji przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: „UE była silnym zwolennikiem Światowego Funduszu od jego powstania, kiedy epidemie AIDS, malarii i gruźlicy wydawały się nie do pokonania. A dzisiaj ogłaszamy rekordowy wkład w wysokości 550 milionów euro. Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa pójdzie w ich ślady i przyspieszy walkę o osiągnięcie celu Funduszu, jakim jest wyeliminowanie epidemii tych chorób do 2030 r.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, reprezentujący UE na tegorocznej G7, wydał w Biarritz oświadczenie. Wyprzedza konferencję darczyńców Światowego Funduszu, która odbędzie się w październiku w Lyonie, ponieważ potrzebne jest większe wsparcie, aby kraje rozwijające się mogły ulepszyć swoje systemy opieki zdrowotnej, osiągnąć powszechny zakres opieki zdrowotnej i pomóc zakończyć 3 epidemie do 2030 r.

Globalny Fundusz stara się zebrać co najmniej 12,6 mld EUR (14 mld USD) na lata 2020–2022. Do 2023 r. fundusze te powinny pomóc uratować dodatkowe 16 milionów istnień ludzkich, zapobiec 234 milionom infekcji, zmniejszyć o połowę śmiertelność z powodu AIDS, gruźlicy i malarii oraz zbudować silniejsze systemy opieki zdrowotnej.

Sobotnie zobowiązanie zostało podjęte przy założeniu, że nowe wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021–2027 oraz nowy instrument działań zewnętrznych, który zapewni budżet na dzisiejsze zobowiązanie, są przyjmowane zasadniczo zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej.

Czym jest Światowy Fundusz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią?

Ponad 60 krajów przyczyniło się do Światowego Funduszu. Tylko w 2017 r. Fundusz zapewnił 17,5 miliona ludzi terapii przeciwretrowirusowej na HIV, rozdzielił 197 milionów moskitier w celu ochrony dzieci i rodzin przed malarią oraz przetestował i leczył 5 milionów osób na gruźlicę.

Od momentu powstania Komisja Europejska przekazała na fundusz ponad 2,6 miliarda euro. Wraz z dodatkowym wsparciem ze strony krajów UE ogólny wkład UE stanowi prawie 50% wszystkich zasobów otrzymanych przez Światowy Fundusz.