UE na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024: jedność, solidarność i różnorodność
Kompozycja gwiazd UE wokół Wieży Eiffla. © 2024 Międzynarodowy Komitet Olimpijski

Robimy to w naszym codziennym życiu – kiedy jedziemy rowerem do pracy lub idziemy popływać. Oglądamy i cieszymy się tym na żywo lub w telewizji. Sport jest wszędzie wokół nas, stanowiąc integralną część życia milionów Europejczyków. Szczególnie tego lata, po Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024, największym światowym wydarzeniu sportowym, które rozpoczęły się wczoraj, a ceremonia otwarcia była transmitowana na cały świat. 

Po raz pierwszy UE była bardzo widoczna na ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, występując na pływającej barce pod hasłem Unii Europejskiej „Zjednoczeni w różnorodności”. Na łodzi byli tancerze, symbolizujący młodość, ducha otwartości i dynamikę UE, którzy tańczyli do muzyki Eurodance.

Była to wyjątkowa okazja dla UE, aby promować takie wartości jak pokój, jedność i solidarność, gdzie różnorodność jest siłą, a duch zespołowy kluczem do sukcesu, łącząc je z wartościami Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. 

Igrzyska olimpijskie są również okazją do podkreślenia znaczenia swobody przemieszczania się i nauki w UE, zwłaszcza w przypadku ludzi młodych, a także polityk i działań UE związanych ze wsparciem sportu i młodzieży.

Uruchomiliśmy również  europejski licznik medali – Team Europe 2024 na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich, dzięki któremu będziesz mógł śledzić i świętować osiągnięcia sportowców z UE, licząc ich medale.

Widok na europejską łódź podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024
Widok na europejską łódź podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 ©Getty Images

A co robi UE, aby promować sport? 

Sport powinien być dla każdego. Dlatego UE promuje go poprzez swój program Erasmus+, promując dialog, wsparcie i uczestnictwo we wszystkich obszarach polityki sportowej. Istnieje również Europejski Tydzień Sportu, który odbywa się co roku od 23 do 30 września, inicjatywa, która promuje korzyści płynące ze sportu i aktywności fizycznej w całej Europie na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.

Udostępnianie sportu każdemu to także kwestia pielęgnowania poczucia włączenia społecznego i integracji. Co roku Komisja docenia organizacje, których praca wykorzystuje siłę sportu do poprawy włączenia społecznego grup defaworyzowanych poprzez #BeInclusive EU Sport Awards. Współpracuje również ze wszystkimi krajami UE i krajowymi organizacjami sportowymi w celu zwiększenia świadomości na temat znaczenia równości płci w sporcie. 

Sport powinien być również uczciwy, szczególnie w sporcie wyczynowym i zawodowym. UE chroni uczciwość w sporcie, walcząc z dopingiem, co robi poprzez koordynację i wymianę informacji z partnerami międzynarodowymi. Jeśli chodzi o ustawianie meczów, Komisja odgrywa aktywną rolę, jako część szerszych wysiłków na rzecz zapewnienia, że ​​sport wyczynowy pozostanie uczciwy.

Poprzez te wysiłki, aby uczynić sport bardziej sprawiedliwym, bardziej inkluzywnym i bardziej dostępnym, UE pomaga spełniać swoje podstawowe wartości pokoju, jedności, solidarności i różnorodności. I tak właśnie powinno być. W końcu sport odgrywa kluczową rolę, nie tylko w indywidualnym zdrowiu i sprawności, ale także w kształtowaniu naszego szerszego europejskiego społeczeństwa. 

Po więcej informacji:

Licznik medali UE

UE i sport

Europejski Tydzień Sportu