UE: energia do działania
Spotkanie, które odbyło się 14 listopada, było jednym z pięciu, które odbywają się w największych krajach Unii Europejskiej w ramach kampanii informacyjnej przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi.

Co dalej z partnerstwem?

Zdaniem prof. Jerzego Buzka w ciągu ostatnich lat Unia Europejska rozszerzyła swoje możliwości wpływania na sytuację na świecie. – Jeszcze kilkanaście lat temu musieliśmy prosić USA o pomoc w rozwiązywaniu problemów na Bałkanach. Dzisiaj, dzięki naszej miękkiej sile, samodzielnie doprowadziliśmy do pokojowej sytuacji w tym rejonie. To samo dzieje się w naszym wschodnim sąsiedztwie.

W ostatnich miesiącach Partnerstwo Wschodnie nabrało kolorów i nasi partnerzy musieli się określić, czy naprawdę chcą integracji z Unią – powiedziała analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Elżbieta Kaca. Jej zdaniem, odrzucenie przez ukraiński parlament ustawy pozwalającej na leczenie uwięzionej byłej premier Julii Tymoszenko poza granicami Ukrainy – co jest ostatnią przeszkodą na drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE – pokazuje, że Europejczycy niewłaściwie ocenili intencje prezydenta Wiktora Janukowycza. – Wydaje się, że prezydent Janukowycz nie chce podpisać umowy z Unią, a negocjacje traktuje jako kartę przetargową w stosunkach z Rosją.

Analityk PISM podkreśliła jednak, że wśród krajów Partnerstwa Wschodniego są dwa – Mołdawia i Gruzja – które mają autentyczne intencje integracji i na szczycie w Wilnie parafują umowę stowarzyszeniową.

Bezpieczeństwo energetyczne

Dlaczego europejski rynek energetyczny jest mało konkurencyjny i jak możemy to zmienić? Na to pytanie szukała odpowiedzi wiceprezydent organizacji Pracodawcy RP Grażyna Piotrowska-Oliwa, która zwróciła uwagę, że Europa ma mniejsze zasoby surowców energetycznych niż np. Stany Zjednoczone, czy Rosja, a jej sytuację konkurencyjną pogarsza polityka klimatyczna. Jej zdaniem kluczem do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Unii jest poprawa warunków handlowych.

Europa, jako reprezentant wszystkich krajów członkowskich miałaby olbrzymią siłę wobec OPEC lub Rosji. Każdego dnia płacą one za ropę miliard dolarów. Wyobraźmy sobie, że ten zakup negocjuje jeden podmiot. To na pewno pozwoliłoby znacznie obniżyć koszty energii – powiedziała Piotrowska-Oliwa.

Była prezes PGNiG zwróciła też uwagę, ze cena gazu spada w rejonach, w których buduje się połączenia miedzy różnymi sieciami gazowymi – tzw. interkonektory, co zwiększa dostępność gazu i możliwość wyboru dostawcy przez odbiorców.

Ochrona prywatności i danych osobowych

W dziedzinie obrony praw obywateli Europy Parlament Europejski zrobił wszystko co możliwe. Odrzuciliśmy pierwszą wersję umowy o przekazywaniu USA danych osób dokonujących przelewów bankowych, tzw. umowę o SWIFT i wynegocjowaliśmy nową, lepszą. To samo dotyczy ACTA. To Parlament Europejski powiedział NIE tym rozwiązaniom, co odpowiadało oczekiwaniom Europejczyków, których tysiące demonstrowało w tej sprawie na ulicach – powiedział Jerzy Buzek.

Gość konferencji, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar, skupił się na projekcie rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Prace nad rozporządzeniem właśnie kończy Parlament Europejski.

Parlament Europejski odegrał kluczową rolę w pracach nad tym rozporządzeniem, które budzi olbrzymie zainteresowanie podmiotów gospodarczych i organizacji pozarządowych. W trakcie prac w Komisji Wolności Obywatelskich PE zgłoszono 4 tysiące poprawek, których część uwzględniono w kompromisowej wersji projektu – powiedział Adam Bodnar.

Jego zdaniem rozporządzenie będzie miało duże znaczenie dla ochrony prawa do prywatności Europejczyków. Będzie dotyczyło nie tylko firm europejskich, ale także podmiotów, zagranicznych, które zbierają dane na terenie Unii Europejskiej. Naruszenie rozporządzenia będzie się wiązało z dotkliwymi karami finansowymi.

Moderatorem debaty był Jarosław Gugała (TV Polsat).

ReACT

Warszawska konferencja jest jedna z pięciu, zorganizowanych przez Parament Europejski przed wyborami europejskimi zaplanowanymi na 22-25 maja 2014 roku, w największych miastach Unii Europejskiej.

Kalendarium pozostałych konferencji:

-Paryż: „Unia Europejska i zatrudnienie”, 15 października 2013
-Warszawa: „Unia Europejska na świecie”, 14 listopada 2013
-Frankfurt: „Unia Europejska i finanse”, 15 grudnia 2013
-Rzym: „Unia Europejska i jakość życia”, 21 stycznia 2014
-Madryt: „Unia Europejska i ekonomia”, 20 lutego 2014

źródło i więcej informacji: Link