UE będzie dalej wspierać Ukrainę

Oświadczenie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy.

Wczesnym rankiem siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę, wolny i suwerenny kraj. Po raz kolejny w centrum Europy niewinne kobiety, mężczyźni i dzieci umierają lub boją się o swoje życie. Potępiamy ten barbarzyński atak i cyniczne argumenty użyte do jego usprawiedliwienia.

Prezydent Putin jest odpowiedzialny za to, że wojna wraca do Europy. W tych czarnych godzinach Unia Europejska wspiera Ukrainę i jej obywateli. Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji rosyjskich przywódców na suwerenny, niepodległy kraj. Celem Rosji jest nie tylko Donbas, nie tylko Ukraina, celem jest stabilność w Europie i cały porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Za to pociągniemy Rosję do odpowiedzialności.

Jeszcze dzisiaj przedstawimy europejskim przywódcom do zatwierdzenia pakiet masowych i ukierunkowanych sankcji. Pakiet będzie nakierowany na strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki, blokując im dostęp do kluczowych technologii i rynków. Osłabimy bazę gospodarczą Rosji i jej zdolność do modernizacji. Ponadto zamrozimy rosyjskie aktywa w UE i uniemożliwimy rosyjskim bankom dostęp do europejskiego rynku finansowego. Podobnie jak w przypadku pierwszego pakietu sankcji, ściśle współpracujemy z partnerami i sojusznikami. Sankcje te mają mieć poważny wpływ na interesy Kremla i jego zdolności do finansowania wojny.

Wiemy, że miliony Rosjan nie chcą tej wojny. Prezydent Putin próbuje cofnąć zegar do czasów imperium rosyjskiego. Ale czyniąc to, naraża na szwank przyszłość narodu rosyjskiego. Wzywam Rosję do natychmiastowego zaprzestania przemocy i wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy. Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zburzyć architektury bezpieczeństwa, która przez ostatnie dziesięciolecia zapewniała Europie pokój i stabilność. Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi na zastąpienie rządów prawa rządami siły i bezwzględności. Nie powinien lekceważyć determinacji i mocy naszych demokracji.

Historia dowiodła: społeczeństwa i sojusze zbudowane na zaufaniu i wolności są odporne i odnoszą sukcesy. I właśnie tego obawiają się autokraci. Unia Europejska stoi za Ukrainą i jej mieszkańcami. Będziemy ich nadal wspierać.

Ukraina zwycięży.

Całość wystąpienia dostępna pod poniższym linkiem: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-219140?&lg=INT