Szybka kolej Gdynia-Słupsk

61 mln euro na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem przekaże Fundusz Spójności. Po zakończeniu inwestycji pociągi na tej trasie będą mogły jeździć z prędkością ponad 160 km/h

Szybka kolej Gdynia-Słupsk

Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro z Funduszu Spójności na lata 2014–2020, której celem jest modernizacja linii kolejowej 202 na odcinku Gdynia Chylonia-Słupsk. Modernizacja obejmuje przebudowę podbudowy toru, rozbudowę drugiego toru na odcinku Wejherowo-Słupsk, budowę nowych przystanków oraz modernizację stacji.

Ponadto w przyszłości zbudowane zostaną skomputeryzowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym w celu zainstalowania europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym dla tej linii.

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała: – Dzięki tej nowej unijnej inwestycji, transport kolejowy w Polsce będzie nadal rozwijany i modernizowany. Przejazdy pociągami między Gdynią a Słupkiem będą szybsze i bardziej atrakcyjne dla obywateli. Po raz kolejny polityka spójności przynosi konkretne korzyści obywatelom UE, tym razem dla Pomorza.”

Po ukończeniu projektu, co ma nastąpić w 2028 r., pociągi pasażerskie na odcinku osiągną maksymalne prędkości 160 km/h, a nawet 200 km/h na niektórych odcinkach toru. Zwiększy to przepustowość linii i sprawi, że pociągi staną się bardziej punktualne.

Podróżowanie koleją stanie się bardziej atrakcyjne i będzie zachęcało obywateli do przechodzenia z transportu drogowego na kolejowy, co zwiększy wykorzystanie zrównoważonych środków transportu i zmniejszy zanieczyszczenie.

Więcej informacji o projektach finansowanych z funduszy unijnych w Polsce można znaleźć na stronie Kohesio Platformie Otwartych Danych w obszarze spójności.