Szczepionka: umowa z CureVac zatwierdzona

Komisja Europejska zatwierdziła piątą umowę z europejską firmą farmaceutyczną CureVac, w której przewidziano wstępny zakup 225 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19 w imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Opcjonalnie możliwe będzie zamówienie dalszych 180 mln dawek i ich dostarczenie, gdy badania dowiodą, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.

Umowa z CureVac powiększa szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie, w ramach umów podpisanych dotychczas z AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV i BioNtech-Pfizer, oraz pomyślnie zakończonych wstępnych rozmów z Moderną. Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione. Państwa członkowskie mogą również postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, powiedziała: – Kilka dni po zawarciu umowy z firmami BioNTech i Pfizer z przyjemnością ogłaszam zawarcie nowej umowy z obiecującą spółką europejską. Do tej pory Komisja zabezpieczyła co najmniej 1,2 mld dawek i wywiązuje się ze swojego zobowiązania do zapewnienia sprawiedliwego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo szczepionek nie tylko obywatelom Unii Europejskiej, ale również najuboższym i najbardziej narażonym ludziom na świecie. Większość z tych potencjalnych szczepionek znajduje się na zaawansowanym etapie badań klinicznych. Miejmy nadzieję, że ich pozytywne wyniki zostaną potwierdzone pozwoleniem, po uzyskaniu którego szczepionki zostaną szybko udostępnione i pomogą nam przezwyciężyć pandemię.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: – Biorąc pod uwagę wzrost liczby pacjentów chorych na COVID-19 w całej UE, bezpieczna i skuteczna szczepionka ma większe niż kiedykolwiek znaczenie dla pokonania pandemii. Dzięki tej piątej umowie o zakup szczepionek zwiększamy prawdopodobieństwo rychłego i bezpiecznego powrotu do normalności dla obywateli UE i naszych gospodarek. Jest to kolejny ważny krok w naszej unijnej strategii dotyczącej szczepionek oraz dowód na korzyści płynące ze współpracy w ramach prawdziwej Europejskiej Unii Zdrowotnej.

CureVac, europejska spółka z siedzibą w Niemczech, podpisała 6 lipca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę pożyczki o wartości 75 mln euro na opracowanie szczepionek i ich produkcję na dużą skalę, w tym potencjalnej szczepionki CureVac przeciwko COVID-19. CureVac jest pionierem w rozwoju zupełnie nowej klasy szczepionek opartych na informacyjnym RNA (mRNA), transportowanym do komórek przez nanocząstki lipidowe. Prace nad stworzeniem platformy dla tego rodzaju szczepionek trwały całą dekadę. Podstawę tej technologii stanowi wykorzystywanie tych molekuł jako nośnika informacji, z pomocą których organizm jest w stanie sam wytwarzać substancje czynne służące zwalczaniu różnych chorób.

Decyzja Komisji o wsparciu dla tej szczepionki opiera się na rzetelnym podejściu naukowym, zastosowanej technologii, doświadczeniu firmy w opracowywaniu szczepionek i jej zdolności produkcyjnej, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie całej UE.

Fot. AdobeStock