Szczepienia: mniej białych plam

Przyspieszeniu szczepień przeciw COVID-19 pracowników służby zdrowia i innych grup szczególnie wrażliwych na Bałkanach Zachodnich służą umowy zawarte przez Komisję Europejską i Austrię. KE sfinansuje ponad 650 tys. dawek, zaś rząd w Wiedniu będzie nadzorował dostawy. – Białe plamy na mapie szczepień, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, stanowią zagrożenie dla nas wszystkich – tłumaczył szef austriackiego MSZ.

Komisja Europejska i Austria ogłosiły zawarcie umów na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19 dla Bałkanów Zachodnich. Komisja Europejska finansuje 651 tys. dawek szczepionek firmy BioNTech/Pfizer, które zostaną przekazane z pomocą Austrii. Pierwsza dostawa skierowana do wszystkich partnerów w regionie ma nastąpić w maju. Następnie do sierpnia kontynuowane będą regularne dostawy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: – Przyspieszenie kampanii szczepień ma kluczowe znaczenie. Z przyjemnością informuję, że zabezpieczyliśmy dawki, aby pomóc w szczepieniu pracowników służby zdrowia i innych grup szczególnie wrażliwych na Bałkanach Zachodnich. Unia Europejska wspiera naszych partnerów z Bałkanów Zachodnich, którzy zwrócili się do nas o wsparcie. Pragnę podziękować Austrii za ułatwienie tych dostaw, za jej zdecydowane zaangażowanie i okazanie solidarności Bałkanom Zachodnim.

Komisarz ds. rozszerzenia i sąsiedztwa Olivér Várhelyi dodał: – Pomimo obecnego ogólnoświatowego niedoboru UE zapewni Bałkanom Zachodnim szczepionki ratujące życie. Od początku pandemii COVID-19 udzielamy wsparcia: po pierwsze, w formie sprzętu medycznego w nagłych wypadkach, takiego jak maski, respiratory, oddziały intensywnej opieki medycznej i pojazdy pogotowia ratunkowego; po drugie, poprzez wzmacnianie odporności. Teraz pomożemy zapewnić szczepienia dla wszystkich pracowników służby zdrowia pierwszego kontaktu w całym regionie, a także dla niektórych grup szczególnie wrażliwych. Zależy nam na Bałkanach Zachodnich, których przyszłość związana jest z Unią Europejską.

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg podkreślił: – Nadrzędnym priorytetem jest szybki i powszechny dostęp do szczepionek przeciwko COVID-19 dla mieszkańców Europy. W tym kontekście wspieranie Bałkanów Zachodnich w pozyskiwaniu szczepionek jest aktem solidarności europejskiej i inwestycją w zdrowie i bezpieczeństwo całego regionu. Białe plamy na mapie szczepień, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, stanowią zagrożenie dla nas wszystkich. Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni.

Austria ułatwiła przekazanie szczepionek dzięki porozumieniom prawnym z producentem i z Bałkanami Zachodnimi. Dawki są finansowane z pakietu wartego 70 mln euro przyjętego przez Komisję w grudniu 2020 r., aby pomóc w pokryciu kosztów szczepionek zagwarantowanych w ramach zawieranych przez UE umów zakupu z wyprzedzeniem dla Bałkanów Zachodnich. Ogólna dystrybucja dawek między kraje będzie zgodna z ich potrzebami epidemiologicznymi, przy czym priorytetowo będą traktowani w pierwszej kolejności pracownicy służby zdrowia i inne grupy szczególnie wrażliwe.

Fot. AdobeStock