Szczecin z nagrodą
Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe na najlepszy współczesny projekt architektoniczny trafi w tym roku do Fabrizio Barozziego z Włoch i Alberto Veiga z Hiszpanii, którzy we współpracy z polskim studiem A4 stworzyli projekt budynku Filharmonii w Szczecinie. Po raz pierwszy nagrodzony został projekt zrealizowany w jednym z nowych państw członkowskich w wyniku współpracy grupy młodych ludzi, którzy poznali się podczas wymiany Erasmus. Budynek powstał w ramach rewitalizacji zabytków i struktury urbanistycznej miasta, które do dziś podnosi się ze zniszczeń po bombardowaniach podczas II wojny światowej.

W Filharmonii znajduje się sala symfoniczna dla 1000 widzów, sala kameralna dla 200 widzów, wielofunkcyjna przestrzeń wystawczo-konferencyjna oraz rozległe foyer. Budynek charakteryzuje się lekkością, którą uzyskano dzięki zastosowaniu szklanych ścian podświetlanych od wewnątrz. Surowość i prostota fasady kontrastują ze złotymi holem głównym i salą koncertową.

Filharmonia szczecińska pokonała cztery inne projekty ze ścisłego finału: Muzeum Sztuki z Ravensburga, Niemcy (proj. Lederer Ragnarsdóttir Oei); Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Dania (proj. BIG – Bjarke Ingels Group); Winnica Antinori w San Casciano Val di Pesa, Włochy (proj. Archea Associati); Saw Swee Hock Student Centre LSE w Londynie, Wielka Brytania (proj. O’Donnell + Tuomey).