Święto ratowników

Komisarz Tonio Borg podkreślił ogromne znaczenie codziennej pracy służb ratownictwa medycznego. Jednocześnie zapewnił, że ich działalność nadal będzie wspierana na poziomie Unii Europejskiej. Jako przykład ważnej inicjatywy unijnej wskazał uruchomienie numeru alarmowego 112, na który można dzwonić za darmo na terenie całej Unii, by wezwać pomoc.

Ponadto komisarz Borg zapowiedział, że w ratownictwie medycznym granice pomiędzy państwami nie będą stanowiły bariery. Już za dwa tygodnie ma wejść w życie dyrektywa zezwalająca na to, by w rejonach przygranicznych do pacjenta przyjechała najbliższa karetka, niezależnie z której strony granicy się znajduje.

Obecny na lubelskich obchodach były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wyrażał podziw i najwyższe uznanie dla ratowników medycznych. Jak zaznaczył komisarz Borg, to dzięki reformom podjętym przez rząd Buzka karetki pogotowia docierają dziś w Polsce do poszkodowanych w ciągu 15 minut.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreślił, że – dzięki środkom z budżetu Unii Europejskiej – aż 700 mln zł trafiło w ostatnich latach na zakup karetek i przebudowę szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Na święto Ratownictwa Medycznego przybyli do Lublina przedstawiciele służb ratowniczych z całego kraju. W archikatedrze lubelskiej została odprawiona msza św. Następnie uczestnicy obchodów przeszli z pocztami sztandarowymi ulicami Lublina. W urzędzie wojewódzkim wręczono odznaczenia zasłużonym pracownikom służb ratownictwa medycznego. Komisarz Borg otrzymał medal honorowy „Ratować życie i zdrowie”. W związku z obchodami w holu urzędu przygotowano też wystawę sprzętu medycznego najnowszej generacji.

W systemie polskiego ratownictwa medycznego pracuje prawie 800 lekarzy o specjalności medycyna ratunkowa, ponad 2,5 tys. pielęgniarek, 13,5 tys. ratowników medycznych i ponad 2 tys. dyspozytorów. Na system ten składa się 214 szpitalnych oddziałów ratunkowych i 14 centrów urazowych.

źródło i więcej informacji : Link