
19 sierpnia przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, który jest okazją do świętowania niezbędnych i niestrudzonych wysiłków ratujących życie pracowników organizacji humanitarnych na całym świecie. Gdy wybuchają kryzysy i pojawiają się konflikty, pomoc humanitarna jest jedną z pierwszych pomocy udzielanych na miejscu osobom dotkniętym kryzysem. Niedawne kryzysy światowe, takie jak rosyjska wojna napastnicza w Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie, niestety pokazały, że zbyt często to pracownicy pomocy płacą najwyższą cenę za swoje wysiłki. 2023 r. był najbardziej śmiercionośnym rokiem w historii dla pracowników organizacji humanitarnych, a 2024 r. prawdopodobnie będzie podążał za tą samą tragiczną tendencją.
Wielu pracowników organizacji humanitarnych jest oddelegowanych w ramach zobowiązania UE do udzielania pomocy humanitarnej osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi i zagrożeniami naturalnymi na całym świecie. Od ponad 30 lat realizuje to zobowiązanie w zakresie pomocy humanitarnej w ponad 110 krajach, docierając każdego roku do milionów ludzi na całym świecie. UE – wspólnie państwa i instytucje UE – jest jednym z czołowych darczyńców pomocy humanitarnej na świecie, a jej początkowy budżet na pomoc humanitarną na 2024 r. wynosi 1,8 mld EUR.
Pomoc humanitarna UE obejmuje takie obszary interwencji jak żywność i żywienie, schronienie, opieka zdrowotna, woda i urządzenia sanitarne oraz edukacja w sytuacjach nadzwyczajnych. Jest on ukierunkowany bezstronnie na dotknięte nim populacje, bez względu na ich rasę, grupę etniczną, religię, płeć, wiek, narodowość lub przynależność polityczną, i koncentruje się na osobach znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Sieć unijnych ekspertów ds. pomocy humanitarnej w ponad 40 krajach na całym świecie umożliwia ścisłe monitorowanie sytuacji kryzysowych i operacji pomocowych.
Niedawne główne inicjatywy UE w zakresie pomocy humanitarnej obejmują:
- Rozpoczęcie lotów w ramach unijnego mostu pomocy humanitarnej w celu skierowania pomocy do obszarów, do których najtrudniej dotrzeć. Te loty mostem powietrznym okazały się ratunkiem dla Etiopii podczas kryzysu w Tigraju, Demokratycznej Republiki Konga, a ostatnio także dla ludności Strefy Gazy.
- Rozwijanie globalnych zapasów pomocy – europejskiej zdolności reagowania humanitarnego – w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Europie, aby móc szybciej wysyłać pomoc do stref kryzysowych, np. w następstwie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii w 2023 r.
Ponadto w ramach największej w historii operacji w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności UE przekazała Ukrainie 149 000 ton pomocy humanitarnej i koordynowała ewakuację ponad 3 500 ukraińskich pacjentów do szpitali w całej Europie.
Aby pomóc chronić lokalnych pracowników organizacji humanitarnych na całym świecie, UE ustanowiła inicjatywę Protect Aid Workers, która pomaga osobom, które padły ofiarą ataków lub innych incydentów związanych z bezpieczeństwem podczas pełnienia obowiązków służbowych, zapewniając pomoc prawną i szybkie dotacje finansowe. Pierwszy tego rodzaju mechanizm od lutego 2024 r. przyznał 25 dotacji pracownikom organizacji humanitarnych potrzebującym wsparcia, o wartości ponad 240 000 EUR. Dzięki tej inicjatywie UE zamierza stworzyć siatkę bezpieczeństwa dla lokalnych pracowników organizacji humanitarnych, którzy często mają ograniczone zasoby i nie mogą liczyć na ochronę dużych organizacji międzynarodowych.
Aby uzyskać więcej informacji