Studenci słuchają i pytają

Spotkanie w Przedstawicielstwie KE poprowadziła Eliza Szklarczyk-Amati, specjalistka ds. komunikacji z PKE, wspierana przez Filipa Skawińskiego – p.o. szefa sekcji politycznej PKE.

Studenci poznali strukturę Komisji Europejskiej i dowiedzieli się, czym jest i jak funkcjonuje samo Przedstawicielstwo oraz jakie zadania mają konkretne działy instytucji – prasowy, komunikacyjny, polityczny i administracyjny.

Uczestniczy spotkania mogli zapytać o dowolne tematy związane z UE. Szczególnie zainteresowani byli polityczną rolą przedstawicielstwa Filip Skawiński podkreślał, że biura Komisji mają przede wszystkim – poprzez odpowiednią komunikację (konferencje, debaty, komunikaty prasowe, wyjazdy studyjne, konkursy) – zwracać uwagę na ważne kwestie polityki europejskiej, co potem przekłada się m.in. na działania instytucji lokalnych oraz zainteresowanie mediów.

W drugiej części spotkania Eliza Szklarczyk-Amati opowiedziała o działaniach PKE w minionym roku (konferencje, wizyty unijnych komisarzy, Eurolato 2014,obchody Dnia Europy) oraz o celach komunikacyjnych 2015.

Był również czas na pytania od uczestników spotkania. Ponieważ studenci odwiedzili PKE w ramach zajęć na temat statusu urzędnika Unii Europejskiej, pytano przede wszystkim o ścieżkę kariery w instytucjach europejskich. Dowiedzieli się m.in. jak wyglądają egzaminy Europejskiego Biura Doboru Kadr (EPSO) i jakie staże można odbywać w przedstawicielstwach.