Młodzi ludzie, którzy chcieliby pracować w unijnych instytucjach, organach lub agencjach, mają wiele możliwości zdobycia cennego doświadczenia. Dzięki stażom młodzi specjaliści mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe oraz umiejętności przydatne w późniejszej karierze. Wolontariat natomiast pozwala rozwinąć umiejętności praktyczne i jest idealny dla osób, które chciałyby wywrzeć pozytywny wpływ na swoje otoczenie.
Komisja Europejska oferuje pięciomiesięczne płatne staże dostępne dla wszystkich obywateli Unii (program Blue Book). W ramach tego programu dostępna jest też niewielka liczba miejsc dla obywateli państw trzecich. Stażyści zdobywają praktyczne doświadczenie w zakresie różnych dziedzin polityki UE, zasobów ludzkich i tłumaczeń pisemnych, a także w innych obszarach. Przyczyniają się przy tym do realizacji projektów mających wpływ na przyszłość Europy. O staże rozpoczynające się w marcu 2025 r. można się ubiegać do 31 sierpnia, do godz. 10.00 (czasu środkowoeuropejskiego). Zainteresowani muszą posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych i biegle władać dwoma lub trzema językami UE, w zależności od charakteru stażu. Aby złożyć wniosek, należy wypełnić formularz internetowy i przesłać odpowiednie dokumenty za pośrednictwem oficjalnego portalu Komisji.
Oprócz Komisji różnego rodzaju staże i pracę dla wolontariuszy oferują też inne unijne instytucje, organy i agencje. Jest to wyjątkowa szansa, by dowiedzieć się, jak wygląda praca w instytucjach UE i rozwijać się zawodowo. Można pracować na różnych stanowiskach w takich dziedzinach jak zasoby ludzkie, komunikacja społeczna, IT, prawo konkurencji, polityka ochrony środowiska, stosunki zewnętrzne czy polityka rozwojowa.
Z kolei Europejski Korpus Solidarności to inicjatywa skierowana do ludzi w wieku od 18 do 30 lat. Jej głównym celem jest praca dla dobra ogółu społeczeństwa oraz promowanie solidarności w Europie i poza jej granicami. W ramach pracy wolontariackiej i nieodpłatnych działań solidarnościowych uczestnicy mogą wziąć udział w projektach humanitarnych, integracyjnych, środowiskowych, kulturalnych, edukacyjnych i innych. Staże w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności mogą trwać od dwóch miesięcy do roku. Pokrywane są podstawowe koszty, takie jak zakwaterowanie i wyżywienie. Uczestnicy otrzymują niewielki dodatek na wydatki osobiste.
Znalezienie odpowiedniego stażu może być trudne, młodzi wolontariusze mogą jednak liczyć na wiele form wsparcia. Na portalu Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO) publikowane są ogłoszenia o licznych programach staży w różnych unijnych instytucjach, organach i jednostkach organizacyjnych. Europejski Portal Młodzieżowy udostępnia natomiast informacje i wskazówki na temat tego, jak znaleźć oferty zatrudnienia i ubiegać się o pracę w całej Europie (oraz informacje o pracy wolontariackiej, stażach i studiach za granicą).
W 2024 r. Komisja przedstawiła inicjatywę mającą na celu poprawę warunków pracy stażystów, m.in. wynagrodzeń. Inicjatywa ma również sprawić, by staże były bardziej inkluzywne i by były lepszej jakości. Ma ona też zagwarantować, że zwykłego stosunku pracy nie będzie można ukrywać jako stażu.
Dodatkowe informacje
Program staży Komisji Europejskiej (Blue Book)
Europejski Korpus Solidarności
Informacje o stażach w unijnych instytucjach, organach i agencjach