Spotkanie w Brukseli

Mając w pamięci zamachy terrorystyczne, do których doszło 13 listopada 2015 r. w Paryżu, unijni przywódcy zdecydują o podjęciu kolejnych działań zaostrzających walkę UE z terroryzmem. Będą też rozmawiać o migracji, sprawozdaniu pięciu przewodniczących na temat unii gospodarczej i walutowej, budowaniu jednolitego rynku, w tym rynku cyfrowego i unii rynków kapitałowych.

W związku z historycznym porozumieniem w sprawie klimatu, zawartym na konferencji COP 21 w Paryżu, unijni przywódcy zaapelują o przyspieszenie prac nad unią energetyczną, której towarzyszy przyszłościowa polityka klimatyczna.

Rada Europejska omówi też przygotowania do referendum dotyczącego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Prawdopodobnie zajmie się też bieżącymi problemami międzynarodowymi.

W przededniu szczytu (środa 16 grudnia) odbyło się spotkanie przewodniczących: Rady Europejskiej Donalda Tuska, Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera i Parlamentu Europejskiego Martina Schulza z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.