Solidarność z Libanem

Polska jest wśród pierwszych państw UE, które zaoferowały pomoc władzom libańskim po wybuchu w stolicy kraju Bejrucie. We wtorek 4 sierpnia eksplozja w okolicach portu spowodowała śmierć ponad 100 osób. Wstępne szacunki mówią o ok. 4 tys. rannych, zaś ponad 300 tys. osób pozostaje bez dachu nad głową. Komisja Europejska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział:

„Łączymy się w szoku i smutku z mieszkańcami Bejrutu po śmiercionośnej eksplozji, która odebrała wiele istnień ludzkich i pozostawiła jeszcze więcej rannych. Składamy kondolencje wszystkim, którzy stracili bliskich.

W tym trudnym okresie Unia Europejska w pełni wspiera Libańczyków.

W pierwszej kolejności, na wniosek władz libańskich uruchomiony został unijny mechanizm ochrony ludności.

Unijny mechanizm ochrony ludności koordynuje obecnie pilne rozmieszczenie ponad 100 wyszkolonych strażaków, wraz z pojazdami, psami i sprzętem, specjalizujących się w poszukiwaniach i udzielaniu pomocy w terenie miejskim. Będą współpracować z władzami libańskimi w celu ratowania życia.

Niderlandy, Grecja i Czechy potwierdziły już swój udział w tej operacji. Francja, Polska i Niemcy również zaoferowały pomoc za pośrednictwem mechanizmu; wsparcie mogą zaoferować także inne państwa członkowskie.

UE uruchomiła również system map satelitarnych programu Copernicus, aby wesprzeć władze libańskie w ocenie rozmiaru szkód.

Wyrażamy solidarność z Libanem i jego mieszkańcami i jesteśmy gotowi zmobilizować dalszą pomoc.”