Seminarium “Wpływ działań rosyjskich na bezpieczeństwo NATO”

Z uwagi na panującą sytuację EUROPE DIRECT Gdańsk 7 lutego zorganizował seminarium dotyczące wpływu działań rosyjskich na bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tego powodu jako ekspert spotkania wystąpił analityk programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Artur Kacprzyk, którego obszary badawcze to m.in NATO oraz odstraszanie jądrowe i konwencjonalne.

Tematyka seminarium dotyczyła sytuacji na wschodniej granicy oraz obecnej groźby agresji przeciwko Ukrainie, uwzględniając w tym implikacje dla bezpieczeństwa Ukrainy oraz regionu Europy Środkowo- Wschodniej.  Odwołując się do głównego tematu seminarium, ekspert w sposób szczegółowy omówił obecną sytuację na granicy wschodniej, uwzględniając możliwe scenariusze rozwoju sytuacji oraz wskazując na różne aspekty polityki rosyjskiej. W trakcie seminarium poruszano również kwestie relacji amerykańsko- rosyjskich w kontekście zarówno polityki prowadzonej przez Sojusz Północnoatlatlantycki, jak i w temacie chęci dominacji rosyjskiej na obszarach Ukrainy. W końcowej części seminarium, analityk Artur Kacprzyk poruszył również zagadnienia związane z wyzwaniami, jakie stoją przed Sojuszem Północnoatlantyckim oraz Stanami Zjednoczonymi w związku z działaniami rosyjskimi. Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych poruszył również kwestie rozmów bilateralnych między Stanami Zjednoczonymi i Republiką Federalną Niemiec oraz z Francją, w tym o idei wypracowywania wspólnego stanowiska tejże kwestii.

Chcąc dowiedzieć się więcej m.in. o stanowiskach poszczególnych państw względem sytuacji na wschodniej granicy, w tym o tym, kto opowiada się za nałożeniem dodatkowych sankcji, a kto postuluje budowę wspólnego bezpieczeństwa, dowiecie się z całości seminarium dostępnego pod poniższym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=L2MTfJ7TGY8